Fırtına, Mandalina Bahçesini Vurdu

0
1133
Firtina-Mandalina-Bahcesini-Vurdu

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık beldesinde yaşanan fırtına, mandalina bahçesinde büyük zarara neden oldu.

Yaşanan fırtına nedeniyle Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı, aynı zamanda çiftçi Arslan Eyce’nin 35 dönümlük bahçesinde hasat edilmeyi beklenen 100 ton mandalinadan yaklaşık 90 tonu yere döküldü. Dökülen mandalinalar ise çürüyüp ağaç köklerine zarar vermemesi amacıyla işçiler tarafından toplanıyor. Üretici Eyce, zarar gören bahçesinde yaptığı açıklamada, yaşanan fırtına nedeniyle mandalina bahçesindeki ürünlerde büyük zarar meydana geldiğini kaydetti.

Advertisement

Toptan mandalinanın kilo fiyatının şu anda 30 kuruş olduğunu ifade eden Eyce, “Bahçemden bu yıl 100 ton ürün bekliyordum. Ancak yaşanan fırtına nedeniyle ürünlerin neredeyse tamamına yakını yere dökülüp zarar gördüğü için satamadım. Şimdi dökülen mandalinaları işçilere toplatıyoruz. Toplanan bu ürünlerin kalitesi düştüğü için alıcısı olmadığı için suyunu sıkıp dipfrizde muhafaza edip zaman içerisinde reçel yapıp değerlendirmeyi düşünüyorum” dedi.

Zararın çok büyük olduğunu vurgulayan Eyce, “Fırtına nedeniyle ayrıca ağaçlardaki yapraklar da döküldü ve dalları zarar gördü. Bu da önümüzdeki yılda ürün kaybına neden olacak” diye konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın