FİSKOBİRLİK ile TMO arasında işbirliği

0
847
FİSKOBİRLİK ile TMO arasında işbirliği

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, TMO’nun fındık alımlarıyla ilgili işbirliği planına ilişkin olarak, “Mutabakat sağlanırsa böyle bir işbirliğine gideceğiz.” dedi.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurul Başkanı Lütfi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) fındık alımlarında kendileriyle işbirliği yapma planına ilişkin, “Böyle bir işbirliği yapılsa faydalıdır, yapılması gerekir, keşke eylül ayının başında yapsaydık.” dedi.

FİSKOBİRLİK’in depolarının ve alım yerlerinin hazır durumda olduğuna dikkati çeken Bayraktar, “Alımın daha etkili olacağını ve piyasayı etkileyeceğini söylüyorduk. TMO Genel Müdürüyle geçen hafta sonu bir görüşme yaptık, arkadaşlar bugün çalışıyorlar, mutabakat sağlanırsa böyle bir işbirliğine gideceğiz.” diye konuştu.

Bayraktar, TMO’nun görüşünün “Fındığı FİSKOBİRLİK alsın, bir kısım maliyetlere biz katlanalım bize devretsin.” olduğunu ifade ederek, her iki tarafın da çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

FİSKOBİRLİK’in tüm noktalarda alıma yüklenmesi durumunda piyasaya çok ciddi manada fındık çekeceğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bu, doğal olarak piyasada fındık kalmayacağı için piyasayı yükseltir. Bu anlamda serbest piyasada fiyatların yükselmesine sebep olur ancak böyle bir işbirliği yapılsa faydalıdır, yapılması gerekir, keşke eylül ayının başında yapsaydık. Doğu Karadeniz biliyorsunuz sezona erken başlıyor ve belki de ürünün büyük bir kısmı maalesef sanayicinin deposuna girdi. Biz totalde piyasaya girersek ciddi bir fındık alırız, bu da piyasaya fındık çekildiği için serbest piyasada fiyatların yükselmesine sebep olur.”

Bir Cevap Yazın