Fıstık Düşüşte

1
1179
Cep-yakan-fistik-fiyati-dususe-gecti.

Fıstık Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Eralp, yaklaşık iki hafta önce başlayan hasadın ardından fiyatlarda yüzde 15 ila 20 düşüş olduğunu duyurdu.

GAZİANTEP – Geçen sezon fahiş artışla adeta cep yakan fıstık fiyatı hasat mevsimiyle düşüşe geçti.

Fıstık Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Eralp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fıstık hasadının başladığını ve bu sezon mahsulün bol olacağını belirtti.

Boz fıstık alımına başladıklarını ifade eden Eralp, “Yaklaşık iki hafta önce başlayan hasadın ardından fiyatlarda yüzde 15 ila 20 düşüş oldu. Fiyatların daha da düşeceğini düşünüyoruz. Bu yıl geçen yıla göre 2-2,5 kat fazla fıstık olduğunu söyleyebilirim. Bu da piyasaları rahatlatır” dedi.

Fiyatların gelecek yıl daha istikrarlı olacağını vurgulayan Eralp, seneye rekoltenin yüksek olmasını beklediklerini dile getirdi. Fıstık sanayicilerinin önümüzdeki 2 yıl daha rahat edeceğine işaret eden Eralp, “Daha istikrarlı piyasada çalışma imkanı bulurlar” diye konuştu.

Fıstığın ucuz olmasından yana olmadıklarını aktaran Eralp, şunları kaydetti:

“Fiyatın makul düzeyde olması gerekiyor. Geçen yıl 90 liraya kadar yükselen boz fıstık şuanda 60-70 liradan satışa sunuluyor. Yine geçen sene 26 liradan satılan kırmızı kabuklu fıstık 20 liraya düştü. Kuru kırmızı kabuklu fıstık 14-15 lira civarında olmalıdır. Şuanda ise 21-22 lira arasında değişiyor. Fiyat düşüşüyle sektörümüz de rahatlayacak.”

Eralp, fıstık fiyatının yıllık yüzde 200 ya da 300 oranında artmaması gerektiğini söyledi.

Fiyatın yüzde 15 ila 20 arasında dalgalanması halinde sektör temsilcilerinin buna göre plan yapacağını belirten Eralp, “Üretim arttı, tüketimi de artırmalıyız. İç piyasa tüketimi geliştirilebilir. Geçen yıl fıstık artışını bahane edip ürünlerine zam yapanlar oldu. Özellikle baklavacıların fiyat düzenlemesi yapması gerekiyor” diye konuştu.

haber46

1 Yorum

Bir Cevap Yazın