‘Fiyat dalgalanması ihracat kaynaklı değil’

0
932
fiyat-dalgalanmasi-ihracat-kaynakli-degil

Karadeniz ve İstanbul Fındık İhracatçılar Birlikleri ortak bir açıklama yaparak fındıktaki fiyat dalgalanmasının ihracatçı kaynaklı olmadığını açıkladılar.

Karadeniz ve İstanbul Fındık İhracatçı Birlikleri ortak bir açıklama yaparak, son günlerde fındık sektöründe yaşanan fiyat dalgalanmaları nedeniyle ihracatçıların hedef gösterilmesinin tamamen yanlış ve haksız olduğu belirtilerek, “Bu maksatlı ithamlar aynı zamanda bilgi eksikliği sonucudur” denildi.

Açıklamada; “Fındık fiyatlarının oluşumu tamamen piyasadaki arz talep dengesine bırakılırken, bir yandan da üreticinin desteklenmesi için alan bazlı prim uygulaması başlatılmıştır” denildi. Türkiye fındık piyasasının dünya talebi ve Türkiye dahil diğer üretici ülkelerdeki mevcut ve gelecekteki tahmini rekolte büyüklükleri bağlamında tamamen piyasa koşullarında oluştuğu vurgulanan açıklamada, “Aksi manüplasyon iddiaları dün olduğu gibi bugün de mümkün değildir. Bu gerçek Rekabet Kurulu’nun kararı ile de teyid edilmiştir. İhracatçıların itham edilmesi, üreticileri ve diğer sektör paydaşlarını bazen bilinçli, bazen de cehalet sonucu aldatan çevrelerin her zaman başvurduğu bilinen bir yoldur” denildi.

haebr46

Bir Cevap Yazın