fiyatı 50 lirayı buldu

0
1076
Kuru-kayisinin-fiyati-50-lirayi-buldu

Bu sene soğuk havanın vurduğu kayısıda fiyatlar tavan yaptı. Piyasada az olması nedeniyle yaş kayısı 7 ile 10 lira arasında, kuru kayısı ise 15 ile 50 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

Yurdun birçok yerinde kuraklığın yaşanması ve mevsim dışı yaşanan soğuklar, meyve ağaçlarında verimin düşmesine neden oldu. Çiçekler henüz dalında donarak meyveye dönüşemedi. Bundan en çok kayısı ağaçları etkilendi. Kayısının ana vatanı Malatya’da birçok ağaç bu sezon meyve vermedi. Verimlilik yüzde 80 civarında düştü. Bu durum hem taze hem de kuru kayısı fiyatlarının beklenmedik şekilde artmasına sebep oldu. Bugünlerde Kayseri’de taze kayısı bulmak zor. Olan yerlerde ise 7 ile 10 lira arasında değişen rakamlardan satılıyor. Bir önceki sezona göre kuru kayısının fiyatı ise adeta tavan yaptı. Kalitesine göre daha önce 3 ile 10 liradan satılan kuru kayısının fiyatı 15-16 liraya kadar yükseldi. Yeni ürün kuru kayısının fiyatı ise altınla yarışır hale geldi. Bir esnafın, ’24 ayar’ olarak sınıflandırdığı kuru kaysının kilosu için 50 lira etiket belirlemesi dikkat çekti. Fiyatların aşırı derecede yükselmesi, ramazan sofralarının vazgeçilmezi kayısı hoşafının da daha az yapılmasına sebep oldu.

Piyasada taze ve kuru kayısının az olduğunu belirten esnaf, arz-talep oranında fiyatların bundan etkilendiğini ifade etti. Kayısı ağaçlarının 30 Mart gecesi soğuk aldığını anımsatan Ahmet Turan Ertunç, “Bundan dolayı da hem taze hem de kuru kayısının fiyatı çok arttı. Geçen yılın para etmeyen kayısıları bu yıl para ediyor. Vatandaş geçen sene 2 kilo alıyorsa bu sene fiyattan dolayı 1 kilo ya da 750 gram alıyor.” dedi.

haber365

Bir Cevap Yazın