Fiyatlari-el-yakiyor

Denizlerde bu yıl balıkçıların ağlarına az takılması nedeniyle adeta sofralarda hasret kalınan ve yüksek fiyatlarıyla el yakan palamut ve lüfer, genellikle lokanta ve restoranlarda bulunur oldu.

Gemlik Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Dalarel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havaların sıcak gitmesi ve az görülmesi yüzünden palamutta geçen yılı aradıklarını söyledi.

Advertisement

Tezgahlar bir yana, balıkçı teknelerinde bile palamut göremediklerini belirten Dalarel, bu balıkta böylesine bir “yok yılı” yaşamadıklarını anlattı. Bir iri lüferin fiyatının toptan 28 liraya ulaştığını, palamutun ise bundan biraz daha ucuz olduğunu dile getiren Dalarel, şöyle konuştu:

“Geçen yıl 3’ü 10 lira olan palamutun bu yıl yanına yaklaşılmıyor. Palamut, lüfer ve iri çinakop, restoran balığı oldu. Geçen yıl hemen her evde pişirilen palamut, bu sene lüks balık oldu. Hamsi de pahalı. Marmara hamsisi az çıkıyor. Perakendede kilogram fiyatı 15 liraya kadar çıkıyor. Sardalya bol ama para etmiyor. Bu yokluk, balık çiftliklerine yaradı. Vatandaşlar bazı büyük balıklarda zorunlu olarak çiftlik ürününü tercih ediyor.”

“Palamutta fiyat artışı 10 kata ulaştı”

Erdek Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Demiray ise palamutun çok az çıktığını bildirdi. Bu balığın tezgahlarda satılması yerine lokanta ve restoranlarda pişirilerek müşterilere sunulduğu bilgisini veren Demiray, “İstanbul restoranları, Bandırma ve Erdek’ten palamutları kapıp götürüyor” ifadesini kullandı.

Demiray, palamutun, eylül ayının ilk haftalarında bir miktar görüldüğüne dikkati çekti. İri palamutta perakende fiyatının bile oluşmadığına işaret eden Demiray, “Olanı restoranlar alınca tezgah fiyatı nedir bilen yok. Palamutun, Bandırma’da oltayla tutulmaya başladığı haberini aldık. İnşallah devamı gelir de yüzümüz güler. Bir kilograma yakın olanlarının fiyatı 30 liraya ulaştı. Geçen yılın yaklaşık 10 katı fiyat anlamına geliyor. Geçen yılı mumla arıyoruz” dedi.

Bursa ve Balıkesir’deki balıkçılarda küçük palamutların tanesi 12 lira, kilogram bazında da lüfer 25-30, Karadeniz hamsisi 5 ve Marmara’nın iri hamsisi ise 10 liradan alıcı buluyor.

haber46

Bir Cevap Yazın