FLOWER SHOW SÜS BİTKİLERİ FUARI BAŞLADI

0
1077

5. Uluslararası Süs Bitkileri Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı 20 ülkeden 300 firmanın katılımı ile 28 Kasım’da kapılarını açtı. Fuar, 1 Aralık’a kadar ziyaretçilere açık olacak. 

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği’nin (SÜS-BİR) desteklediği Avrasya’nın en büyük ihtisas fuarından biri olan 5. Uluslararası Süs Bitkileri Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı İstanbul Fuar Merkezi’nde açıldı.

Bu yıl 60 yeni firmanın katıldığı fuarın açılış konuşmalarını, organizasyonunu üstlenen CYF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yüksel,  Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul, Süs Bitkileri ve Mamulleri Üreticileri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Işık, Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yaptı.

 

SÜS-BİR Başkanı Abdullah Okul, ‘’ Avrupa’daki sektör fuarları ile rekabet ediyoruz’’

 

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Abdullah OKUL yaptığı konuşmada, Üç kuşaktır devam ettirdiği süs bitkisi yetiştiriciliği sektöründe gelinen noktadan duyduğu memnuniyeti belirtti. Bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Süs Bitkileri Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarının Avrupa’daki sektör fuarlarıyla rekabet edebilir seviyeye ulaştığını ifade etti. Fuarın tüm sektöre hayırlı olmasını diledi.

TÜRKTOB Başkanı Yıldıray GENÇER, ‘’ Türkiye’nin potansiyelini bu fuar aracılığı ile dünyaya gösteriyoruz’’

 

– ‘’ TÜRKTOB olarak, SÜS- BİR ile var gücümüzle çalışıyoruz’’

 

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Yıldıray Gençer ise;  ülkemiz süs bitkileri sektörünün uygun iklim koşulları, bitki zenginliği, pazar ülkelere yakınlığı ve rakiplerine oranla ucuz iş gücü gibi nedenlerle önemli avantajlara ve büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladığı konuşmasında, ‘’Sürekli emek ve yatırım gerektiren süs bitkileri sektöründe bu avantajlar değerlendirilerek, son dönemde çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. Sektör, çok kısa bir sürede öz sermayesini kullanarak hem iç hem de dış mekan süs bitkileri üretiminde ve pazarlamasında büyük yol kat etmiştir’’ ifadelerini kullandı.

’Türkiye Tohumcular Birliği olarak, Süs Bitkileri Alt Birliğimiz ile birlikte var gücümüzle çalışıyoruz’’ diyen Gençer,  ‘’Bir yandan talep artırıcı çalışmalara yoğunlaşırken, diğer yandan doğru çeşitlerin üretilmesine, haksız rekabet koşullarının ortadan kalkmasına,  üreticimizin hak ettiği kazancı sağlamasına, sektörün sorunlarının her platformda dile gelmesine ve sorunlara çözüm bulunmasına odaklanıyoruz. İnanıyorum ki, her geçen yıl büyümekte olan sektörümüzün Süs – Bir çatısı altında toplanması; mesleki dayanışmayı daha çok pekiştirecek, üyelerinin ekonomik ve sosyal haklarının korunmasını sağlayacak, sektörün gelişmesi için yatırım, inceleme ve araştırma yapılmasını hızlandıracaktır. Kıtaların buluşma noktası İstanbul’da düzenlenen Flower Show Fuarı, her yıl olduğu gibi, bu yılda uluslararası profesyonelleri bir araya getirecek, ziyaretçilerimiz yüzlerce firmayla tanışma ve iş birliği yapma imkanına kavuşacak.  Bizde, Türkiye Tohumcular Birliği olarak, sektörün en büyük ihtisas fuarı niteliğindeki Flower Show’u, çok önemsiyor ve destekliyoruz.

Böylesi büyük ihtisas fuarlarının sektörün amaçlarına ulaşmasında bir araç olduğunu düşünüyoruz’’ şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ‘’Belediye olarak göreve geldiğimiz yıldan itibaren çevre düzenlemesine önem veriyoruz’’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise belediye olarak kent ekolojisine ve çevre düzenlemesine dikkat ettiklerine işaret ederek, ‘’Belediye olarak göreve geldiğimiz yıldan itibaren çevre düzenlemesine önem veriyoruz. Başta lale olmak üzere ‘Kent ekolojisine katkı sağlayacağız’ dedik ve bunun hepsi gerçekleşti” dedi.

Fuarın açılışının ardından TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer ve Yönetim Kurulu üyelerinden Tuncer Astar ve Selami Yazar stantları ziyaret etti. 

Etkinlik

Bir Cevap Yazın