FoodDrinkEurope’dan ENVI Komitesine sağlık beyanlarını destekleme çağrısı

1
905
FoodDrinkEurope'dan ENVI Komitesine sağlık beyanlarını destekleme çağrısı

Avrupa Gıda ve İçecek Sanayi Konfederasyonu FoodDrinkEurope Avrupa Parlamentosu ENVI (Avrupa Parlamentosu Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komitesi) Üyelerine, Komitenin 21 Mart Çarşamba günü yapacağı oylamada Madde 13 sağlık beyanlarını destekleme çağrısı yaptı.

FoodDrinkEurope'dan ENVI Komitesine sağlık beyanlarını destekleme çağrısı

FoodDrinkEurope Madde 13 listesine ve beslenme ve sağlık beyanlarına ilişkin 1924/2006 sayılı Yönetmelik ile belirlenen izin prosedürlerine tam destek veriyor.

Madde 13 sağlık beyanları listesinin kabul edilmesi, AB genelinde gıdalarla ilgili bilimsel olarak kanıtlanmış beyanların kullanımının uyumlaştırılmasına ve üreticiler için bir rekabet ve inovasyon alanının yaratılmasına yardımcı olacak. AB genelinde izin verilen ve uyumlaştırılmış sağlık beyanları listesi ayrıca tüketicilere dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam için bilinçli gıda tercihleri yapmaları konusunda yardımcı olacak.

Bu oldukça karmaşık ve uzun süreçte 222 sağlık beyanı konusunda anlaşmaya varılmış olması AB pazarında izin verilen onaylanmış sağlık beyanlarının nihai listesinin kabulü açısından atılmış önemli bir adımdır. FoodDrinkEurope gelecekteki sağlık beyanları başvuruları açısından bu konuda yapılacak araştırma ve geliştirme yatırımlarıyla gıda işletmecileri için kesinlik oluşturulmasına yönelik geliştirilmiş bir diyalog ile Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) rehberliğine ihtiyaç olduğunu yinelemeye devam ediyor.

Anasayfa

1 Yorum

Bir Cevap Yazın