Fukuşima’da yeni nükleer sızıntı

0
1056
Fukuşima'da yeni nükleer sızıntı

Japonya’nın Fukuşima kentindeki nükleer santralın işletmecileri, su tanklarında yeni bir radyoaktif sızıntı belirlediklerini açıkladılar.

Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi (TEPCO), sızıntının bir santral çalışanı tarafından çarşamba günü tespit edildiğini duyurdu.

TEPCO salı günü de santral çevresindeki yeraltı sularında radyoaktif kalıntılar belirlendiğini açıklamıştı.

2011 yılında meydana gelen deprem ve onu takip eden tsunamide zarar gören Fukuşima nükleer santralında, son aylarda sızıntılar ve elektrik sisteminde arızalar belirlenmişti.

Deprem ve tsunami ardından, santral ve çevresinde, reaktörün soğutulmasında kullanılan ve radyoaktivite içeren suyun saklanması için yüzlerce su tankı inşa edilmişti.

TEPCO’dan yapılan açıklamada, su tankından her üç dört saniyede bir damla suyun sızdığı ifade edildi.

Şirket, sızıntının çok büyük bir boyutta olmadığını açıklasa da, salı günü yeraltı sularında da radyoaktivite belirlendiği yolundaki açıklama, çevre ve halk güvenliği konularında endişe yaratıyor.

Muhabirler, şirket tarafından reddedilse de, yeraltı sularında belirlenen radyoaktif kalıntıların, bir süredir santraldan ve su tanklarından sızıntı olduğuna işaret ettiğini belirtiyorlar.

TEPCO, bir süredir, yeraltı sularının artık okyanusa pompalanabileceğini, bunun herhangi bir sağlık riski taşımadığını savunuyordu. Bu son açıklamalarla, şirketin, yetkilileri, bölgede yaşayanları ve balıkçıları ikna etmesi güç görünüyor.

Geçtiğimiz aylarda Fukuşima’nın elektrik sisteminde beş arıza meydana gelmişti.

Bu arızaları ve sızıntıları dikkate alan Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, tesisteki önemli işletme sistemlerinin güvenilirliğinin arttırılmasını istemişti.

Nükleer santralın şu anda çok büyük bir risk teşkil etmediğini belirten uzmanlar, yine de depremin yarattığı hasarın ardından santralı tamamen güvenli hale getirmenin çok uzun yıllar alacağı uyarısında bulunuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir Cevap Yazın