Fukuşima’dan geriye kalanlar

0
883
Fukuşima'dan geriye kalanlar

Greenpeace’in bugün yayınladığı rapor, Japonya’da 2011 yılında yaşanan deprem ve nükleer felaketin ardından yaşananları ortaya koydu.

Fukuşima felaketinin ardından yapılan eylemlerden bir an…

Greenpeace Uluslararası Nükleer Kampanyası Sorumlusu Aslıhan Tümer, “Fukuşima nükleer felaketi, kaza sonrası maliyetlerin çok azının santral operatörleri tarafından ödendiği, reaktörlerin tedarikçilerinin ise hiçbir bedel ödemediği bir sistemin hatalarını ortaya çıkardı. Yüz binlerce insanı düzgün bir tazminattan mahrum bırakan bu adaletsiz sistemin sonuçları dünyanın herhangi bir yerinde tekrar edebilir çünkü nükleer endüstri kendi hatalarından sorumlu tutulmuyor. Halk büyük bir bedel öderken nükleer endüstrinin kendi hatasından sonra kara geçmesi hiç adil değil. Nükleer endüstri, yarattığı hasardan sorumlu tutulmalıdır” dedi.

Greenpeace’in yayınladığı rapor, Dr. David McNeill, nükleer ve enerji politikaları uzmanı Dr. Antony Froggatt ve nükleer enerji ekonomisi ve politikaları uzmanı Prof. Stephen Thomas tarafından hazırlandı.

Greenpeace’ten yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: “Nükleer santraller için düzenlenen sistemlere göre, işletmeci firma olası bir kaza sonrasında 350 milyon Euro ila 1,5 milyar Euro arasında bir miktar ödemekle yükümlü ancak tedarikçi firmalar, kazadan sorumlu olsalar da hiçbir yükümlülük altında değiller. Fukuşima felaketi sonrası tahminler kazanın yarattığı hasarın maliyetinin 250 milyar dolara ulaştığını ortaya koyuyor. Fukuşima’yı işleten firma olan TEPCO, daha ilk günlerdeki masrafları ödeyemediği için kamulaştırıldı.

Var olan sisteme göre TEPCO’ya malzeme tedarik eden GE, Hitachi ve Toshiba’nın hiçbir tazminat ödemesi gerekmiyor. Bu da kazanın bütün maliyetini, kaza yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan insanlar da dahil, vergi veren halka yüklüyor.”

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25423246/

Bir Cevap Yazın