Gaziantep Ticaret Borsasından Fıstık Hamlesi

0
635
Gaziantep-Ticaret-Borsasindan-Fistik-Hamlesi

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Ahmet Tiryakioğlu başkanlığında GTB toplantı salonunda bir araya gelen antepfıstığı üretici ve sanayicileri önemli bir adım atarak ilk kez Gaziantep’te Antepfıstığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurma kararı aldı.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan GTB Başkanı Tiryakioğlu “Antepfıstığı sektörünün istenilen noktaya gelebilmesi için gerekli her türlü çalışmayı yaparak yatırımların gerçekleştirilmesini sağlayacağız” dedi.

Advertisement

Gaziantep Ticaret Borsası’nda antepfıstığı üretici ve işletmecileriyle komisyoncularının bir araya geldiği tarihi toplantıda önemli kararlara imza atıldı. GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu başkanlığında toplanan antepfıstığı sektörü aldığı yeni kararlarla antepfıstığın üretimi ve işlenmesinden pazarlanmasına kadar bütün safhalarını yakından ilgilendiren çalışmalar yürütecek. Antepfıstığı için tarihi bir karar olarak nitelendirilen Antepfıstığı İhtisas Sanayi Bölgesinin kurulması ise fıstıkçıların aynı bölgede toplanması ve antepfıstığı yan sanayinin gelişmesini olumlu yönde etkileyecek.

GTB’de düzenlenen toplantıya; GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu Başkan Yardımcısı Hızır Arıkök, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özmen, Meclis Üyesi Mustafa Kara, antepfıstığı sanayicileri ve işletmecileri katıldı.

Sektör için Türkiye’de bir ilk olarak değerlendirilen kararlarla ilgili görüşlerini açıklayan Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, “Son yıllarda endüstri ülkelerinde sektörlerin kümelenmesi konusunda ve faaliyet alanında bulunan sanayilerin belli bir ihtisas sanayi bölgelerinde iştirak göstermeleri gündemdedir.

Özellikle Güney Kore, Almanya, Fransa, ABD, İspanya gibi sanayi ülkelerinde bu konuda pek çok çalışma gerçekleşmiş durumdadır. Aynı sektörde yer alan kuruluşların hem rekabet edebilirliklerini sağlamak hem de ortak hareket ederek yeni pazarlara güç birliği yaparak girebilmelerinin yolunu açan bu yeni yaklaşım, antepfıstığının geleceği içinde yeni bir kapı açacaktır. Özellikle, yurtdışı pazarlardan antepfıstığı ihtiyacı olduğunda müşteri direkt olarak bu ürünü temin edebileceği ve pek çok firmayı bir arada bulabileceği bu ihtisas OSB’lerine yönelecektir. Buna en güzel örnek ABD’deki silikon vadisidir. Aynı mantıkla şekillenmektedir. Konunun marketing safhasına ek olarak bu yeni OSB’lerde yer alan firmaların yan sanayi oluşturma potansiyeli de bulunmaktadır. Gerek makine sektörü, gerek inovatif ürün yaratma sektörleri ve yan /çeşit ürün üreten ve tedarikçi firmalarda bu tip sektörlerin yoğun olduğu alanlarda yer alarak, sektöre farklı bir açıdan destek olmaktadır. Yeni kalkınma modellerinde bu tip ihtisas OSB’leri stratejik önem taşımaktadır. Dağınık halde bulunan firmaların bir arada yer alması ve ortak yeni yatırımlarında doğmasına vesile olmaktadır. Antepfıstığı konusunda da Gaziantep Ticaret Borsası olarak bu konuya öncülük etmiş olmak Antepfıstığı sektörüne vermiş olduğumuz değerden ve bu ürünün Gaziantep’e ait olmasından kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Antepfıstığı sektörünü yakından ilgilendiren ve antepfıstığı üretiminin ve bunlara dayalı sanayinin desteklenmesi, geliştirilmesi, ürünlerin paketlenmesi, işlenmesi, muhafaza edilmesi ile pazarlama yöntemleri konusunda teknik destek verilmesi, rekabet edebilirliğini artırıcı nitelikte uygun ve kaliteli hammaddenin temini için tarım-sanayi entegrasyonunun geliştirilmesini hedefleyen Antepfıstığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasıyla ilgili çalışmalar GTB tarafından başlatılırken alınan bu kararların üretici ve sektörle ilgili sanayiciler için büyük önem taşıdığı da ifade edildi.

haber365

Bir Cevap Yazın