GDO Yok Diye Sevinmeyin!

0
1011
GDO Yok Diye Sevinmeyin!

Avrupa ve Amerika’dan ileride olmamıza rağmen uzmanlar uyarıyor: Tehlike büyük.

Türkiye’de GDO’lu tarım da yasak GDO’lu ürünlerin satılması da. GDO’lu gıdalar açısından bu gerçek göz önüne alındığında Avrupa ve Amerika’dan ileride olan Türkiye’de tam güvende miyiz sorusuna uzmanlar cevap verdi.

TEHLİKE BÜYÜK

Türkiye’de GDO’lu gıda var mı yok mu? Açıklama çok ama kuşku giderilemiyor. 3 yıl önce yönetmelik değişti, bir dizi tartışma sonunda kurulan Bio Güvenlik Kurulu tüm ürünlerin ithalatını iptal etti. Şimdi Türkiye yüzde 100 GDO’suz. Tek bir farkla; hayvan yemleri. Uzmanlar uyarıyor: “Tehlike büyük!..”

Özellikle kanatlı sektöründe kullanılan GDO’lu yemler sağlık açısından tartışma yaratırken bir kilo fasulyenin 20 lira olduğu ülkede tavuğun 6 lira olması bu gerçeği gözler önüne seriyor. Ucuz girdi maliyetiyle genleriyle oynanan soya ve mısırla hazırlanan yemler hem besleyici hem ucuz olması açısından tercih edilen bir uygulama oluyor.

UCUZ ÜRÜNE DİKKAT

Bilim adamları, fiyatı ucuz diye alınan ürünler konusunda uyarıyor.

Doğada var olmayan, hiç yaşamayan bir çok şeyi yaratan genetik teknolojisi besleyiciliği arttırıyor fakat sağlığımızı da doğrudan etkiliyor ve tehlikeye atıyor.

http://www.haberler.com/

Bir Cevap Yazın