Gebe hayvanlara ultrasonlu takip

0
911
Bakanlık yardım almalı

Diyarbakır’da Sosyal Dönüşüm ve Suni Tohumlama Projesi kapsamında döllendirilen hayvanlar ultrason cihazıyla takip ediliyor. Gebe olmadığı belirlenenlere tekrar suni tohumlama yapılırken, gebe olanlar ise özel bakıma alınıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan Sosyal Dönüşüm ve Suni Tohumlama Projesi kapsamında, döllendirilen gebe hayvanlar ultrason cihazı ile takip ediliyor.

Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce bölgeye kazandırılan yüksek çözünürlüklü son teknolojik özelliklere sahip ultrason cihazı ile gebe olmadığı belirlenen hayvanlar suni tohumlama ile döllendirilirken, gebe olanlar ise özel bakıma alınıyor.

Cihaz ile ölü doğumlar önlendiği gibi hayvan ölümlerine yol açan tümöral oluşum ve enfeksiyonlar önceden tespit edilerek uygun tedavi uygulanıyor.

Veteriner hekimlerce gerçekleştirilen ultrason muayenesinde 24 günlük gebelikler bile teşhis edilirken, gebe olmadıkları halde gebe sanılıp ekonomik kayba neden olan yüzlerce hayvanın da tespiti yapılarak yetiştiricileri bilgilendiriliyor.

Bugüne kadar bin 500 sığırda gebelik taraması yapılan cihaz sayesinde gebe havyan sayısında artış sağlanırken, birçok inekte metrit, ovarium kistleri ve tümöral oluşumların tespiti yapılarak erken teşhis ile ölümcül sonuçlara yol açabilecek sıkıntıların önüne geçildi.

Hayvanlarda planlı gebelik dönemi

Gelen talep doğrultusunda Bismil ilçesi Karatepe köyüne giden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde görevli veteriner hekimler Fatih Korkmaz ve Mehmet Atman, Karatepe Kooperatifi’ndeki 300 ineğin ultrason cihazı ile muayenesini gerçekleştirdi.

Muayene sonunda daha önce suni tohumlama yapılan ineklerin gebe olup olmadıkları, normal yoldan gebelik oluşumu ve hayvanlarda iltihap ve kist olup olmadığına bakıldı.

Uygulama sonunda gebelik teşhisi konulan hayvanların ayrı bölümlere alınarak uygun bakım ve beslenmeleri, gebe olmayanların uygun tedavinin ardından döllendirilmesi, iltihap ve kist oluşumları tespit edilenlerin ise tedavilerinin yapılması programlandı.

Veteriner hekim Fatih Korkmaz, Sosyal Dönüşüm ve Suni Tohumlama Projesi kapsamında yapılan tohumlamaların saha tespitlerini ultrason cihazı ile yaptıklarını söyledi.

Son teknoloji ile üretilen ve bölgede ilk olan cihaz sayesinde 24 günlük gebeliklerin bile tespitinin söz konusu olduğunu ifade eden Korkmaz, bu muayeneler sırasında metrit, ovarium kistleri ve tümöral oluşumlarla birlikte hayvanın karnında doğmadan ölen yavruların bile tespit edildiğini, erken teşhis sayesinde ölümcül sonuçlara yol açabilecek hastalıkların önüne geçildiği belirtti.

40 ortaklı Karatepe Kooperatifi Başkanı Mehmet Latif Ek, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne yaptığı başvurunun ardından çiftliğindeki 300’ü aşkın hayvanın ultrason cihazı ile gebelik muayenesinin yapıldığını söyledi.

İlkel yöntemlerle gebelik takibine son

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Hamdullah Güven, amaçlarının bölgedeki kültür ırkı ıslahını gerçekleştirerek, suni tohumlama sonucu verimi yüksek hayvan ırkları yetiştirmek olduğunu söyledi.

Güven, çalışma kapsamında veteriner hekimlerden oluşturdukları ekiplerin ultrason cihazı ile gebelik muayenesi yaptıklarını ifade ederek, bu sayede ilkel yöntemlerle gebelik takibinin sona erdiğini belirtti.

tarım2023

Bir Cevap Yazın