Gece Yemek Yemek Zayıflatıyor

0
971
Gece-Yemek-Yemek-Zayiflatiyor

Dr.Fevzi Özgönül, gece yemek yemenin insanları zayıflattığını söyledi.

Yemeklerin pişirme süreleri her yemekte değişiklik gösterdiği gibi, yemeklerin sindirim sisteminde sindirilmeleri ve vücudun kullanabileceği hale gelmeleri de değişiklik gösterdiğini belirten Dr. Özgönül, “Bazı besin gurupları 2-3 saatte bazı besin gurupları 10-12 saatte sindirilebilir ve vücudumuzun kullanabileceği hale gelir. Bedenimiz yaşamı boyunca değişik besinlere ihtiyaç duyar. Bedenimiz de arabamızın, en çok ihtiyaç duyduğu benzin gibi, şekere ihtiyacı vardır. Tüm hayati fonksiyonlarını sürdürmesi, hareket etmesi, koşması kısaca çalışması için hatta düşünebilmesi için gerekli olan enerjiyi şekerden yani karbonhidrat benzeri yiyeceklerden elde eder. Fakat aynı arabanın bakımı için gerekli olan yağ ve yedek paçaları gibi, bedenimizin de yağa, proteine, vitaminlere minerallere ve bazı metallere ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlarını da yediği besinlerden sindirim sistemi yolu ile almak zorundadır” dedi.

Yaşamımız boyunca sağlıklı olabilmemiz için şekere olan ihtiyacımız yanında protein, yağ ve vitaminler minerallere olan ihtiyacımızı da göz ardı etmemiz gerektiğini söyleyen Dr.Fevzi Özgönül, “Yiyeceklerin şeker içeren bölümleri sindirimi en kolay olanlardır. Sonrasında vitamin, mineraller, yağlar ve proteinler gelir. Sindirim sistemi tam görevini tamamlamadan yeni bir yiyecek maddesi yersek, otomatik olarak sindirim sistemi resetlenir ve yeni gelen yiyeceğe odaklanır. Bu nedenle yemek aralarında en azında 5-6 saat aralık vermemiz yediğimiz yiyeceklerden tam olarak faydalanabilmemizi sağlar.

Özellikle zayıflamak isteyen kişilere önerilen akşam saat 18:00 den sonra yemeyin öğüdü, onların öğlen saatinde yedikleri besinleri tam olarak sindiremeden yeni bir şeyler yemek zorunda bırakabilir. Aslında eğer sağlıklı kilo vermek istiyorsanız. Proteinli ve yağlı besinleri öğlen yemeğinde tercih edin. Sonrasında iyice acıkmayı bekleyin, bu sırada bol su için ve hareket ederek sindirim sistemini uyarın. Bu hareketler koşmak veya tempolu yürümek değil , normal adımlarla en ez 10 dakika ritmik şekilde olmalıdır.
İyice acıktığınızda pişmiş bir sebze yemeği, çorba tercih edebilirsiniz. Pişmiş sebze yemeği ve çorbanın midede kalış süresi çok az olduğu için bu yemekleri yatmadan bir saat öncesine kadar yemenizde bir sakınca yoktur. Yatana kadar mideden bağırsağa geçeceği için reflü gibi bir rahatsızlık yapmaz. Akşam yememeniz gereken yiyecekler; Salata, meyve, kuruyemiş gibi yiyeceklerdir. Bu tür pişmemiş yiyeceklerin midede alış süresi uzun olduğu için akşam hem rahat uyumanızı engeller. Hem de reflü gibi rahatsızlıklar yapar.

Akşam 18:00 den 20:00 den sonra yemek yemeyin öğütlerini dinlerseniz; öğlen yediğiniz yemeklerin en değerli kısımları sindirilmemiş olur, tüm gece boyunca aç kalacağım endişesi ile gereğinden çok yemek yersiniz ve sindirim sistemi resetlendiği için gece geç saatte tekrar acıkırsınız.

Gece çok acıktığınızda yemek yerseniz çok daha az yediğiniz halde doyarsınız, gereğinden çok yemezsiniz. Öğlen yediğiniz yemekler tem olarak sindirildiği için gece uykunuzu bölecek bir açlık hissetmezsiniz. Üstelik öğlen yediğiniz yemekte bulunan protein, yağ, vitamin, mineraller ile gece uykunuzda bedeniniz kendisini yenileyeceği için kilo alma gibi bir probleminiz de olmaz.” Şeklinde konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın