Gemlik Körfezi’nde kirlilik endişe verici

0
1091
Körfezde balıkçılık yok oluyor

Körfezde balıkçılık yok oluyorGemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Akıt, Gemliklilerin körfezi kirleterek balıkçılığı kendi elleriyle yok ettiğini söyledi.

Uludağ Üniversitesi’ne bağlı Gemlik Yüksek Okulu yöneticileri Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Müfit Parlak başkanlığındaki yüksek okul yöneticileri, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası yönetimini ziyaret ederek, iş adamlarına kendilerine destek oldukları için teşekkür etti. Parlak, “Üniversitemize bağlı 17 meslek yüksel okulu müdürleriyle yaptığımız toplantıları artık her ay ayrı bir ilçede yapıyoruz. Bugün Gemlik’teyiz. Yüksek okullar ile üniversitemize maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek, teşekkür ediyoruz. Gemlik’te de kaymakam vekilimizi, savcımızı ve odamızı ziyaret ettik” dedi.

Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Akıt ise, “Sahaya çıkmak çok güzel. Bu sayede biz de hocalarımızı tanıma fırsatı bulduk. Hayatta önem verdiğim iki meslek var. Bunlardan biri doktorluktur. Doktorlar hayat kurtarır, öğretmenler ise çocuğa yön verir” şeklinde konuştu.

Gemliklilerin geçim kaynaklarının zeytincilik olduğuna dikkat çeken Akıt, ilçe halkının balıkçılığı ise kendi elleriyle yok ettiğini söyledi. GTSO olarak körfezde kaybolmaya yüz tutmuş balık türlerini çoğaltmak için bir proje geliştirdiklerini, körfezin uygun yerine bir batık gemi bırakacaklarını anlatan Akıt, “Bu konuda teklifimiz üniversitenize kadar geldi. Görüşmek istedik, ama sonuç alınamadı” dedi.

Prof. Dr. Müfit Parlak ise, balık türlerinin çoğalmasının yalnız balıkla gerçekleşmeyeceğini, körfeze salınan mesken ve sanayi atıklarının devam etmesi halinde balık neslinin yok olacağını söyledi. Akıt ise, bu konuda BUSKİ’nin arıtma tesisi projesi hazırladığını, gerekli kredinin bulunmasıyla Gemlik ve Orhangazi’nin sanayi atıklarının körfeze arıtıldıktan sonra tahliye edileceğini bildirdi.

Kaynak: Bursa’da Bugün

Bir Cevap Yazın