Genç’te tarımsal kalkınma hamlesi

0
1455

Sera KurulumuBİNGÖL (İHA) – Bingöl’ün Genç İlçe Tarım Müdürlüğü, ilçede yetiştirilebilecek sebze ve meyve türlerini belirlemeye yönelik başlattığı çalışmanın sonucunu çiftçilerle paylaşacak.

İlçe merkezinde oluşturdukları seralarda çeşitli sebze ve meyve türleri üzerindeki denemelerini yoğunlaştırdıklarını belirten İlçe Tarım Müdürü Mustafa Metin, olumlu sonuçları çiftçilerle paylaşıp üretimdeki canlılığı arttırmayı hedeflediklerini söyledi. İlçelerindeki coğrafi yapının tarıma son derece müsait olduğunu ancak çiftçilerin bu imkanı değerlendiremediğini vurgulayan Metin, kurumlarına ait 35 dönümlük tarlayı deneme bahçesi olarak kullanmaya başladıklarını ifade ederek, “Bu deneme bahçemize sebze, meyve fideleri ve meyve ağaçları var. İlçede üretimi olmayan ve pazarı çok olan bu fidelerin demelerini burada yapıyoruz başarılı olduğumuz takdirde çiftçilerimize bu konuda yardımcı olacağız” diye konuştu.

Tarım ve hayvancılık sezonunun başlamasıyla birlikte ilçedeki çiftçilere araç ve gereç desteğinde bulunacaklarını da belirten Metin, “Elimizde birçok tarım araç-gereci var. İhtiyacı olan çiftçilerimizin talebi halinde patates ve buğday ekim makinesi, çift sürmek için pulluk, kazayağı, kültümatör, tırmık, römork ve benzeri araç ve gereklerimizden faydalanabilir” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın