“Gıda güvencesini sağlayan tek ülke Türkiye”

0
780
Gida-guvencesini-saglayan-tek-ulke-Turkiye

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Gıda fiyatları artmayan ve gıda güvencesini sağlayan tek ülke Türkiye. Bunu da Türk çiftçisine borçluyuz” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Kafkaslar’a, Kuzey Afrika’ya, Ortadoğu’ya, Asya ve Avrupa ülkelerine baktığımızda bu bölgede gıda fiyatları artmayan ve gıda güvencesini sağlayan tek ülke Türkiye. Bunu da Türk çiftçisine borçluyuz” dedi.

Bayraktar, Burdur’un Yeşilova ilçesinde Yeşilova Ziraat Odası hizmet binası ile Toprak, Yaprak ve Su Analiz Laboratuvarı’nın açılış törenine katıldı. Bayraktar burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her yerinde açılışlar gerçekleştirdiklerini, önümüzdeki 3-4 ay içerisinde yaklaşık 80 açılış daha yapacaklarını söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Kanunu’nun 10 yıl önce değişmesinden sonra odaların idari ve mali yönden güçlendiğini anlatan Bayraktar, bugün gelinen noktada odaların yüzde 65’inin kendi hizmet binalarına kavuştuğunu kaydetti. Bayraktar, odaların yarısında makine parkı bulunduğunu, 70 laboratuvarın açıldığını, 200’e yakın Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma projesini hayata geçirdiklerini ve kaynak bulduklarını vurguladı.

“Mazot ve gübre fiyatlarının aşağı çekilmesi noktasında talebimiz var”

Çiftçiden gelen paranın alın teri olduğunu ve bu alınterini son kuruşuna kadar çiftçiye çeviremedikleri takdirde bunun vebalini taşıyacaklarını belirten Bayraktar, şöyle konuştu:

“Tabi bazı sorunlarımız da var. Bugün en büyük sorunumuz; girdi maliyetleri yüksek. Bunları aşağı çekmeye çalışıyoruz. Özellikle hükümetimizden mazot ve gübre fiyatlarının aşağı çekilmesi noktasında talebimiz var. Gerçekten dünyanın en pahalı mazotunu kullanan ülkelerden birisiyiz. Elektrik fiyatları fevkalede yüksek görünüyor. Bunların aşağı çekilmesi ve yapılandırılması konusunda taleplerimiz var. Ama bütün bunları hallettiğimizde, çok daha önemli olan yapısal sorunları da bunların arkasından halletmemiz gerekiyor.”

20 milyar doların üzerinde ihracat

Bütün bu sorunlara rağmen, bugün tarım, gıda ve orman ürünlerini de kattıklarında 20 milyar doların üzerinde ihracat yaptıklarını anlatan Bayraktar, ülke nüfusunu ve 30 milyon turisti besleyen bir tarım sektörü ve bu tarım sektöründe üretim yapan Türk çiftçisinin bulunduğunu bildirdi.

Bu nedenle Türk çiftçisine bu ülkenin şükran borcu olduğuna işaret eden Bayraktar, “Çünkü bölgemizde, Kafkaslar’a, Kuzey Afrika’ya, Ortadoğu’ya, Asya ve Avrupa ülkelerine baktığımızda bu bölgede gıda fiyatları artmayan ve gıda güvencesini sağlayan tek ülke Türkiye. Bunu da Türk çiftçisine borçluyuz. Allah Türk çiftçisinden razı olsun” dedi.

CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan ise Türkiye’nin kurtuluşunun üretimden geçtiğini ve Yeşilova ilçesinin de üretimden yılmadığını kaydetti. Çiftçiye yapılan desteklerin Avrupa’da 5, ABD’de ise 7 yıllık yapıldığını belirten Özkan, “Ama günümüzde günlük, yıllık desteklemeler yapılıyor. Bu desteklemelerin sürdürülebilir olması için 5 yıla yayılması gerekiyor. Çiftçi yarını görmek istiyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Yeşilova Ziraat Odası hizmet binası ile Toprak, Yaprak ve Su Analiz Laboratuvarı’nın açılış kurdelesi kesildi. Bayraktar ve beraberindekiler hizmet binası ve laboratuvarı gezdikten sonra ilçeden ayrıldı.

haber46

Bir Cevap Yazın