GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKAN YARDIMCISI ARZU: -”2023 VİZYONUNDA TÜRKİYE’Yİ TARIMDA 5’İNCİ SIRAYA GETİRECEĞİZ”

0
1491
Kutbettin ARZUANKARA (A.A) – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, 2023 vizyonunda Türkiye’yi tarımda beşinci sıraya getireceklerini söyledi.
     Polatlı’da, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında, yüzde 50 hibe desteğiyle sağlanan tarım makine ve ekipmanları törenle teslim edildi.
     Basri Köyü’ndeki törene, Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu’nun yanı sıra Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Kurt, Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, İlçe Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı İlhami Teke, İlçe Belediye Başkanı Yakup Çelik, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, İlçe Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Törende konuşan Bakan Yardımcısı Arzu, hükümetin tarıma ve üreticiye verdiği önemi belirterek, tarımsal hasıla sıralamasında dünyada 11’inci sırada bulunan Türkiye’nin son 8 yılda yapılan çalışmalarla sıralamada 7. sıraya yükseldiğini söyledi.
Arzu, ”Önümüzdeki devletler ABD, Kanada, Hindistan, Çin gibi kıta devletleridir. Son 10 yılda tarım arazilerinde bir büyüme olmadığı halde verimde bu kadar ilerleme kaydetmişsek, bunda başta Sayın Başbakanımız ve Tarım Bakanımızın çok büyük emekleri olmakla beraber, Türk çiftçisinin de büyük emeği vardır. 2023 vizyonunda Türkiye’yi tarımda 5’inci sıraya getireceğiz” dedi.
İl Tarım Müdürü Temel ise uçakla süne mücadelesinin sona erdiğini, yerden süne mücadelesiyle Ankara’da ilk defa süne zararının yüzde 1’in altına indiğini kaydederek, tarımda makineleşmenin artmasıyla birlikte verim artışının da olduğunu ifade etti.

     İlçe Ziraat Odası Başkanı Köseoğlu da Ankara Şeker Fabrikası’nın pancar ihtiyacının yarısını, tek başına Polatlı’nın karşıladığını belirterek, Ankara’da kapatılması planlanan bu fabrikanın Polatlı’da kurulması gerektiğini savundu.
      Daha sonra, Polatlı’da yüzde 50’si hibe yoluyla sağlanan 391 tarım makine ve ekipmanının teslim belgesi alıcı çiftçiler adına 13 üreticiye verildi. Tarım makine ve ekipmanları arasında mibzer, pancar söküm makinesi, pülverizatör, yem hazırlama makinesi, koyun kırpma makinesi ve sap parçalama makinesi de bulunuyor.

Bir Cevap Yazın