Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Diyarbakır’da

0
962
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Diyarbakır'da

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “İsminde özellikle barış ve demokrasi olan partiye ve onun sözcülerine, bomba ve taş atanları lanetlemelerini, kınamalarını ve onların arkasında durmamalarını tavsiye ediyoruz, davet ediyoruz” dedi.

Beraberinde AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Galip Ensarioğlu ile Diyarbakır’a gelen Bakan Eker havaalanında çok sayıda vatandaş ve partili tarafından sevgi gösterisiyle karşılandı. Burada bindikleri otobüsle şehir turu atan Eker ve Ensarioğlu daha sonra Ak Parti İl Başkanlığında düzenlenen büyükşehir belediye başkan adayı tanıtım toplantısına katıldı.

Bakan Eker toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 80-90 yıllık tarihinde biriktirdiği, bölgeye ve tüm Türkiye’de acı ve gözyaşına sebebiyet veren sorunları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Barış ve Kardeşlik Projesi” ile çözme iradesi ortaya koyduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan’ın inisiyatif alarak ortaya koyduğu çözüm sürecini yeni Türkiye’nin projesi olarak gördüklerini vurgulayan Eker, herkesin bu süreçle yeni bir Türkiye’nin inşa edildiğine tanıklık ettiğini söyledi.

“Kim barışa bomba atıyor belli”

Huzurdan, güvenden, birlik, beraberlik ve kardeşlikten tüm Türkiye’nin nasiplenmesi için çaba gösterdiklerini vurgulayan Eker, yaklaşık 1 yıldır çözüm süreciyle gelişen huzurdan rahatsız olan birilerinin dün partilerine saldırı düzenlediğini belirtti.

Eker, dün akşam AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığına atılan bomba nedeniyle yan taraftaki bir işyerinin zarar gördüğünü vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Esnafa verilen zarar, Diyarbakır’ın da Türkiye’nin de kalbinde mahkum olmuştur. Biz bu anlayışın arkasında duran zihniyeti kınıyoruz, şiddetle telin ediyoruz. Bu yol, yol değil. Şimdi kim provokasyon yapıyor, kim barışa bomba atıyor belli. Bizim bu ve bunun gibi saldırdılar karşısında isminde özellikle barış ve demokrasi olan partiye ve onun sözcülerine, bu şekilde bomba atanları, taş atanları lanetlemelerini, kınamalarını ve onların arkasında durmamalarını tavsiye ediyoruz, davet ediyoruz.”

“Diyarbakır bunu hak etmiyor”

Bakan Eker, Diyarbakır’ın binlerce yıldır çok sayıda medeniyet, kültür, din, etnik yapı ve dilin birlikte barış içerisinde yaşadığı şehir olduğunu anımsatarak ancak 30 yıldır yaşanan olaylar nedeniyle kentin eski günlerdeki gibi mamur olmadığını söyledi.

Diyarbakır’da belediyecilik hizmetinin son 15 yıldır iyi yürütülmediğini ifade eden Eker, şöyle dedi:

“Bu şehir buna layık değil. Diyarbakırlı vatandaşların yaşam kalitesini artıracak, şehri güzelleştirecek yerel yönetim anlayışına ihtiyacımız var. Ak Parti’nin belediye hizmetleri götürdüğü şehirlerdeki farkı, Diyarbakır’ın yönetimini üstlenen yönetimin farkıyla mukayese ediyoruz. İnanın üzülüyoruz, Diyarbakır bunu hak etmiyor. Şimdi önümüzde bir fırsat var. Diyarbakır’ın şehircilikle ilgili projelerini hayata geçirme fırsatı var. İnşallah Galip Ensarioğlu ve ilçe belediye başkanlarımızla bunu yakalayacağız ve inşallah Diyarbakır yeni belediye anlayışı hizmetleriyle karşılaşacak. Bunun için Diyarbakırlı kardeşlerimden yetki ve destek istiyoruz. Barışı inşa ile Diyarbakır’ı imar edecek günlere ulaştıracağız.”

Ensarioğlu: “Yeni Diyarbakır’dan yanayız”

AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Galip Ensarioğlu, kendisi için en büyük makamın Diyarbakır ve Diyarbakır halkına hizmetkarlık yapmak olduğunu söyledi.

Adaylığının açıklanmasının ardından özellikle sosyal medyada siyasi nezakete ve ahlaka uymayan her türlü iftira ve kara propagandaya maruz kaldığını kaydeden Ensarioğlu, “İsmimiz dahi bunların korkmasına yetti. Ama biz çamura bulaşmayacağız, siyasi nezaketi elimizden bırakmayacağız, kimsenin onuruna, şerefine ve haysiyetine asla laf etmeyeceğiz. Çünkü biz yeni Diyarbakır’dan yanayız” dedi.

“Kendisinden başka hiç bir renge, sese, şahsiyete tahammül etmeyenlerin demokratlığı büyük bir yalandan başka bir şey değildir. Biz seçimin huzur içerisinde geçmesi için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. En büyük verdiğimiz zarar bugün trafiği tıkamak oldu bu nedenle de Diyarbakır halkından özür diliyoruz” ifadelerini kullanan Ensarioğlu, şöyle konuştu:

“Seçim boyunca fikirlerimizi, siyasetimizi ve projelerimizi anlatacağız. Bunu ifade ederken elimizde asla taş, molotof ve bomba olmayacak. Elimizi sadece dostluğa uzatacağız, ağzımızda küfür asla olmayacak. Onlar her gün küfür etse bile ağzımızdan barış ve barışın en güzeli olan Allah’ın selamından başka bir şey çıkmayacak. Özgür siyasetin önü açılmıştır, bundan sonra Diyarbakır’a siyaset, demokrasi ve nezaket yakışır. Seçime kadar örnek bir siyaset yürüteceğiz. Kimsenin kişiliği ve şerefiyle ilişkimiz olmayacak. Ancak barıştan başka bir şey konuşmayanların siyaset yöntemlerine çok dikkat etmesi lazım. Daha dün bile protesto edenler, Diyarbakır sokaklarını savaş alanına çevirdi ve parti il binamıza 2 adet bomba atıldı. Kim barışı istiyor, Diyarbakır halkı görecek.”

“Diyarbakır ortada AK Parti belediyeleri ortada”

“Diyarbakır halkı tercihini ya hizmetten, barıştan yana yapacak ya da bugüne kadar süren çözümsüzlükten yapacak” diyen Ensarioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz bugüne kadar BDP’ye ve o anlayışa karşı yapılan saldırı ve bütün haksızlıkları protesto ediyor ve lanetliyoruz. Ancak her seçimde bürolarımız bombalandı, molotof atıldı, taşlandı. Bir tekini protesto etsinler. Kim barıştan ve hizmetten yana göreceğiz. Bundan sonra bizim siyasi nezaket dışında projelerimizi anlatma ve barış dışında ağzımından birşey çıkmayacak. Yeter artık 15 yıldır Diyarbakır bu anlayışın belediyeciliğiyle yönetiliyor, Diyarbakır ortada AK Parti belediyeleri ortada. Siyasetin, çatışmanın ve duygusal çatışmanın avantajı dışında bugüne kadar hizmetlerini ve yapacaklarını ön plana çıkarmayanlar, bilsinler ki bundan sonra başka Türkiye ve Diyarbakır var. Artık onlar da hizmet üretmek zorundadır. Hep birlikte Diyarbakır’ın kaderini değiştireceğiz. Zafer Barış ve huzurun olacak.” –

Bir Cevap Yazın