Gıda Ürünlerinde Şeker Miktarı Aldatmacası

0
1135
Gida-Urunlerinde-Seker-Miktari-Aldatmacasi

Alman Federal Tüketici Merkezleri Birliği gıda ürünlerindeki şeker miktarının genellikle gizlendiğini belirterek bu durumun düzeltilmesini istedi.

Alman Federal Tüketici Merkezleri Birliği gıda ürünlerindeki şeker miktarının genellikle gizlendiğini belirterek bu durumun düzeltilmesini istedi. “Ürünlerin etiketlerinde yapılan gizleme oyunu son bulsun.” diyen birlik başkanı Gerd Billen, bunun için yönetmeliklerdeki şeker tanımının standart hale getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Almanya’da 276 üründe yapılan araştırmaya göre etiketlerdeki içindekiler bölümünde şekerden hariç 70 tatlandırıcı madde bulundu. Glikoz şurubu, süt tozu gibi katkı maddeleri ürün içeriğindeki şeker miktarının olduğundan daha düşük sanılmasına yol açıyor. Birliğin açıklamasına göre çikolata kaplı gofrette şeker miktarını artıran 11 katkı maddesi bulunurken 100 gram gofretin 45,5 gram şeker içermesine sebep oluyor. Miktara göre listelenen içindekilere göre ise şeker ancak arka sıralarda yer alıyor. Birlik ayrıca gıda ürünlerindeki şeker, yağ ve tuz oranlarının renkli olarak belirtilmesini talep ediyor.

http://haberler.com/

Bir Cevap Yazın