Gıda ürünlerine karekod geliyor

0
1069
Gıda ürünlerine karekod geliyor

Tüketicinin güvenilir gıdaya ulaşması için başlatılan çalışma kapsamında gıda ürünlerine karekod konulacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çay, bal, zeytinyağı, bebek maması, enerji içecekleri, gıda takviyeleri ve bitkisel yağların karekod ile satışa sunulması için çalışma yapıyor.

Bu kapsamda takibin ve denetimin etkin şekilde yapılmasına imkan tanıyan ve özellikle ilaçlardaki kullanımıyla bilinen karekodlar, gıda maddelerinde de yer alacak. Çalışma ile tüketici, satın aldığı ürüne ilişkin tüm verilere karekod üzerinden erişebilecek.

Gıda güvenliğini tehlikeye düşüren ürünlerin takip ve denetimlerini bu sistemle kolayca gerçekleştirilmesi için karekodun tüm gıda maddelerinde yer almasının zorunlu hale getirilmesi planlanıyor.

Karekod, diğer adlarıyla ‘2 boyutlu kod’ ya da ‘matrix kod’, klasik ve tek boyutlu barkodlardan farklı olarak her iki yönde de veri depolayabilen, bu nedenle normal barkodlara göre çok daha fazla veri saklama kapasitesine sahip yeni nesil barkodlar olarak tanımlanıyor.

Özellikle kalite kontrolün önem taşıdığı, sahte üretimin çok olduğu veya servisi sağlanmayan parçaların üretildiği sektörlerde bu sistem, yeni bir izlenebilirlik sağladığı için tercih ediliyor.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın