Giresun’da HES’lerin zararları anlatılacak

0
1426

HES'lere HayırGiresun Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) tarafından düzenlenecek “HES’lerin zararları ve mücadele yolları” konulu panel, 14 Ocak 2011 Cuma günü saat 13.30’da, Debboy mevkiinde bulunan Giresun Belediyesi nikah salonunda yapılacak.

 

Giresun DEKAP tarafından düzenlenecek ve HES’lerin zararlarının anlatılacağı panele konuşmacı olarak, Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden, Prof. Dr. Beyza Üstün katılacak.

Dönem Sözcüsü Ali Dursun, yapılacak olan panele bütün Giresunlu hemşehilerini davet ederken, son dönemde bölgemizde yaşanan HES kazalarına da dikkat çekti.

“Hiç bir tedbir alınmadan sürdürülen ve ilgili kamu görevlilerinin duyarsız kaldığı böylesi can alıcı bir süreç yaşamaktayız” diyen Dursun, “Yoksul yöre insanlarımıza bir yatırım diye sunulan ancak derelerimizi susuz bırakacak, suyumuzu ticarileştirecek birer yıkım projesi olan bu melun HES proje inşaatlarında onlarca işçi kardeşimiz hiç bir iş güvenliği tedbiri alınmadan ölümle burun buruna çalışmakta ve bugüne kadar onlarca işçi kardeşimiz hayatını kaybetti ve onlarcası ciddi şekilde yaralanmış bulunmaktadır. Hayatımıza neden olacak yatırımınız batsın, böyle bir yatırım istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Giresun Valiliği ve Başsavcılığını bu konuda göreve çağıran Dursun, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu tedbirsizlikler ve ihmaller sürdükçe bu yaralanmalar ve ölümler ne ilk ne de son olacaktır. Buradan özellikle HES yapımı sürmekte olan köylerde yaşayan hemşehrilerimize sesleniyorum. Deremizi susuz bırakacak olan, dere suyumuzun kullanım hakkını elimizden alan, bu inşaatlarda çalışan çocuklarımızın yaralanmasına ve ölümüne neden olan bu yıkım projelerinde hep birlikte karşı çıkalım, yatırım yalanlarına kanmayalım. Bu HES’lerin içyüzünün ortaya konulacağı ve 14 ocak saat 13.30’da Giresun Belediye Nikah salonunda yapılacak olan, ‘HES’lerin zararları ve mücadele Yolları’ konulu panele katılalım”

Çanakçı'da HES'lere tepki büyüyor

Bir Cevap Yazın