Giresun Valisi Şahin: Fındık, başlı başına içi dışı hepsi para

0
1254
Giresun Valisi Dursun Ali Şahin

Giresun Valisi Dursun Ali ŞahinGiresun Valisi Dursun Ali Şahin, “Fındık, başlı başına içi dışı hepsi para, velev ki biz onu görelim.” dedi. Vali Şahin, fındık rekoltesinin bu yıl düşük gerçekleşeceğine dikkat çekti.

   Vali Şahin, Fındık Araştırma İstasyonu bahçesinde, sembolik 2011 ürünü fındık hasadı başlangıç töreninde yaptığı konuşmada, Giresun ve yöresinde fındık rekoltesinin bu yıl düşük gerçekleşeceğine dikkat çekti. Yüksek kesimlerde, sahil ve orta kesimlere göre fındık rekoltesinin daha iyi olduğunun gözlemlendiğini vurgulayan Şahin, fındık rekoltesinin az olmasının fiyatın yükselmesini sağlayacağını savundu.
    Fındık fiyatı tespit edilirken, gelecek yıllar da düşünülerek belirlenmesi gerektiğine işaret eden Şahin, “Bu sene rekolte düşük diye 10 lira verildi’ diyelim, bu seneye ne olacak. Seneye üretici daha fazla isteyecek.” diye konuştu. Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, kendi gönlünden bu yılki fındık fiyatının 7 lira olmasını geçirdiğini aktardı. Fındığın, ileriki yıllarda altın çağını yaşayacağını belirten Şahin, şöyle dedi:
    “Fındığın sadece içini biliriz. Ama zuruf denilen dış kabuğundan laminat parke yapımı için çalışmalar yapılıyor. Bu üretime başlandığında, fındık kabuğu belki içinden daha kıymetli olacak. Fındığın çotanağından renkli kök boya üretileceği, bununla ilgili bir firma dayanıklılığına yönelik laboratuvar çalışmalarını yapıyor. Allah, hiçbir şeyi boşuna yaratmamış. Fındık başlı başına içi dışı hepsi para, velev ki biz onu görelim. Önümüzdeki 4-5 yıl sonra bunlar açığa çıkacaktır. Fındığımıza iyi bakalım, sahip olalım. Sakın bu sene ‘fındık yok’ diye hayıflanmayalım. İlerleyen yıllarda fındığın her şeyi para ettiğinde ‘keşke fındığım daha fazla olsaydı’ denecektir.”
    Vali Şahin, Giresun ve yöresine gelecek fındık işçileriyle ilgili 5 ilçede barınak yaptıklarını hatırlatarak, “Bu işçileri çalıştıranlardan arzumuz, onların hakkını yememesi, ücretlerini zamanında vermesi, kötü mamele etmeden, mütevazi, kardeşçe bu fındık sezonunun atlatılmasını istiyoruz. Fındık barınma yerlerine diğer ilçeleri de katarak fındık olan tüm ilçelerde kuracağız. Bu gelen işçiler geçmiş dönemlerde nehir kıyısında çadır kurar, ateş yakar yemeklerini hazırlar, çok ilkel şartlarda hayatını sürdürüyordu. Ama şimdi sıcak su, buzdolabı, çamaşır makinesi olan modern yerlerde barınmalarını sağlıyoruz.” diye konuştu. Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, konuşmasının ardından behçeye girerek fındık topladı.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın