Giresun Ziraat Odası Başkanı Akbaşlı: Fındık ihracatı rekora koşuyor

1
1071

Giresun Ziraat Odası BaşkanıGİRESUN (A.A) – Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, fındık ihracatının rekora koştuğunu belirtti.

Akbaşlı, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl tüm sezon boyunca 436 bin ton kabuklu tombul fındık satıldığını, bu yılın Nisan ayı itibariyle ise bu rakamın 420 bin tona ulaştığını ifade etti. Fındık sezonunun kapanmasına dört ay gibi bir süre olduğuna dikkati çeken Akbaşlı, şunları kaydetti:

”Geçtiğimiz günlerde ‘Fındık satışı azaldı’ diye söylemde bulunan ihracatçılarımızın söylemlerinin doğru olmadığını rakamlar ortaya koyuyor. Fındık ihracatının bugünlerde dolu dizgin gittiğini gözlemliyor ve yaşıyoruz. Fındık ihracatı rekora koşuyor. Bu yıl Türkiye’de 540?550 bin ton kabuklu fındık satışı gerçekleştirecek. Piyasa tüketimi de 125 bin ton olarak değerlendirildiğinde toplamda 675 bin ton kabuklu fındık tüketilmiş olacak. Belirttiğimiz rakamlardan yola çıktığımızda, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) iç piyasaya sürdüğü fındıkları da düştüğümüzde ortaya çıkan tablo, bu yıl en az 20 bin ton kabuklu fındığa piyasaların ihtiyacı olacak.”
TMO’nun, son üç yıldır koruduğu çizgisinden asla taviz vermediğini, ofisin piyasayı bozacağı yönündeki dedikoduların aslının olmadığını belirten Akbaşlı, TMO’nun piyasaları bozacak bir hareket içinde olmayacağını ifade etti.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın