Giresun’da fındık fiyatı 13 liraya yükseldi

0
953
Giresun'da fındık fiyatı 13 liraya yükseldi

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, birkaç ay içerisinde fındık fiyatının 15 lirayı göreceğini açıkladı.

GİRESUN – Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, serbest piyasada fındık fiyatının 13 liraya yükseldiğini belirterek, “Birkaç ay içerisinde fındık fiyatı 15 lirayı görecektir” dedi.

Keskin, Giresun serbest piyasasında yeni mahsul fındık sezonunun 11 Ağustos’ta 10 liradan başladığını anımsattı.

Rekolte azlığı ve üreticinin pazara az miktarda fındık indirmesi nedeniyle piyasada ürün fiyatının hızla yükselmeye başladığını kaydeden Keskin, “Sezon başlayalı henüz 3 hafta oldu. İlk günlerde 10-20 kuruşluk artışlarla piyasada dengeli bir fiyat süreci yaşandı. Sezonun başlangıcından sonra geçen 10 günlük zaman içerisinde fiyat 11,50 lira seviyesini gördü. Geçen hafta ise 12 liranın üzerine çıktı. Bu sabah serbest piyasada fındık fiyatı 13 liraya yükseldi” diye konuştu.

Giresun’da mevcut rekoltenin önemli bir kısmının her yıl eylül ayında piyasaya indiğini, bunun da fiyata olumsuz yansıyacağını aktaran Keskin, şöyle devam etti:

“Eylül ayı okulların açıldığı dönem, fındıkta hasat sonu. O nedenle bu ayda piyasaya her yıl ciddi fındık inişi yaşanıyor. Bu da piyasada fındık fiyatının az da olsa düşmesini sağlamakta. Bugün 13 lirayı bulan fındık fiyatının eylül ayında çok daha fazla yükseleceğini sanmıyorum. 12-13 lira arasında fiyat dengeli seyir izleyecektir.”

Keskin, fındık fiyatının 15 lirayı göreceği yönünde beklentileri bulunduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Rekolte azlığı ve mevcut ürünlerin büyük kısmının ağustos ve eylül aylarında piyasaya inmesi, ekim ve kasım aylarında serbest piyasada fındık ihtiyacı doğuracaktır. Bu da fiyatının daha hızlı yükselmesini sağlayacak. Birkaç ay içerisinde fındık fiyatı 15 lirayı görecektir. Tahminlerimiz bu yönde. Bugüne kadar fiyat konusunda hiç yanılmadık, bu kez de yanılmayacağız.”

Kaynak: http://www.dunya.com/

Bir Cevap Yazın