Giresun’da kayın mantarı geçim kaynağı oldu!

0
1058
Giresun’da kayın mantarı geçim kaynağı oldu!

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde insan sağlığına birçok faydası olduğu, düşük yağ oranı ile diyet ürünü olarak yemeklerde kullanıldığı belirtilen, kayın mantarı üretilmeye başlandı.

İlçede girişimci Hacı Yakup Kuzucu tarafından denenme üretimine başlanan kayın-istiridye mantarının son yıllarda ülkemizde ve dünyada çokça tercih edilen bir mantar türü olması ile birlikte et ve baklagillerle eşdeğer oranda protein içerdiği belirtildi.

Girişimci Yakup “Kuluçka dönemindeki yaklaşık bir buçuk aylık aşamadan sonra kayın kütüklerinin aşılama yapılan deliklerinden mantarlar çıkmaya başlıyor. Her kütükte 10,12 tane delik var ve her delikten de birer kilo mantar almayı hedefliyoruz. Bu şekilde beş yıl gibi bir süre ile ürün alabileceğiz.” dedi.

Amacının doğal ve organik olarak üretim yapmak olduğunu söyleyen Kuzucu, “Kayın mantarı yetiştiriciliği için uzun süre araştırma ve inceleme sonucunda bu işi yapabileceğimi hissettim. İnsanlara örnek olarak Şebinkarahisar ekonomisine yeni bir ürün katmak istiyorum Bu işe bir hobi olarak girdim, Ancak ilçemizdeki mülki amir ve yetkililerle görüşerek Kayın-İstiridye mantarı yetiştiriciliğin yaygınlaştırılması için çaba sarf edeceğim, bu sayede karlı bir yatırım olan bu projeden herkesin faydalanması için elimden geleni yapacağım ve Şebinkarahisarlıların bu fikirden yararlanmasını hedefliyorum.”

AA

Bir Cevap Yazın