Giresun’da pide fiyatlarında indirim

0
1130
Fırınlarda indirimGiresun’da fırıncılar arasında yaşanan rekabet sebebiyle pidenin fiyatı 1 liraya geriledi.
Pide fiyatına tepki gösteren bir fırın sahibi, 1.50 lira olarak açıklanan susamlı pidenin fiyatını 1 liraya düşürdü. Bu arada valiliğin girişimleri sonucu diğer fırınlarda 1,40 lira olan susamsız pidenin fiyatı 1,35’e, 1,50 lira olan susamlı pide ise 1,45 liraya indirildi.
        Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Ramazan ayı öncesi 360 gram olan pidenin gramajını 500’e çıkartmış, 1 lira olan fiyatı da 1,5 lira olarak belirlemişti. Giresun halkının büyük tepkisini çeken pide fiyatındaki tepki kervanına bir fırın sahibi de kaltıldı. Fırın sahibi Arif Kol, yaptığı açıklamada, GESOB tarafından açıklanan 1,50 liralık susamlı pide fiyatını çok bulduğunu söyledi. Kol, günümüz şartlarında özellikle fakir vatandaşların bu fiyattan pide yeme şanslarının çok az olduğunu dile getirerek, “Açıklanan fiyata tepki amacıyla biz de fiyatımızı aşağı çektik. Ramazan ayının birinci gününden itibaren açıklanan pide fiyatını uygulamıyoruz. Susamlı pide fiyatını 1 liraya indirdik. Biz vatandaştan yana taraf aldık. Çok az kar elde ediyoruz. Vatandaşımız da rahatlıkla pide yiyebilsin diye.” dedi. Ramazan ayı sonuna kadar 1 liralık pide fiyatı uygulamasına devam edeceklerini aktaran Kol, ayrıca ekmek fiyatını da 60 kuruşa indirdiklerini sözlerine ekledi.
PİDEDE 5 KURUŞ İNDİRİM
        Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in, GESOB yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sonucu ise pidenin fiyatlarında 5 kuruşluk indirime gidildi.
Vali Şahin, GESOB yetkilileri ile pide fiyatlarını masaya yatırdı. Yapılan görüşmeler sonucu 1,40 lira olan susamsız pidenin fiyatı 1,35’e, 1,50 lira olan susamlı pide ise 1,45 liraya indirildi. Alınan karar bugünden itibaren uygulanmaya başlandı.
FIRINCILAR KENDİSİNİ SAVUNDU
        Giresun Fırıncılar Odası yaptığı açıklama ile pide fiyatlarındaki duruma açıklık getirdi. Odadan yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Ramazan münasebeti ile Türkiye genelinde pide fiyatlarında bir düzenleme yapılmıştır. Biz Giresun Fırıncılar Odası olarak esnafımızı düşündüğümüz kadar halkımızı da düşünmekteyiz. Basında bahsi geçtiği gibi ilimizde pide fiyatlarında yüzde 50 gibi bir artış söz konusu değildir. İlimizde pide fiyatlarında iki yıldır uygulanmakta olan kilogram fiyatında yüzde 7 -8 oranında bir artış söz konusudur. Giresun’da pidenin kilogram fiyatı 2,90 lira iken şuanda Trabzon’da 4,12 lira, Ordu’da 3,75 lira, Samsun’da 4,16 lira, Rize’de 4,09 lira ve Amasya’da ise 3,25 liradan satılmaktadır. İlimizde gramaj ve fiyat değişikliği yapılmış olması halkımızı kesinlikle yanılmasın, en ucuz pide şuanda ilimizde satılmaktadır. Bunun ispatını il bazında aldığımız fiyatlarla her zaman sağlayabiliriz. Halkımızın içi rahat olsun.”(CİHAN)

Bir Cevap Yazın