Giresun’da Ziraat Odalarından Başbakan’a Fındık Teşekkürü

0
1241
Tane FındıkGiresun’da 9 ziraat odası, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından sürdürülen fındık politikalarından ötürü mahalli basına verdikleri tam sayfa ilanla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ilgililere teşekkür etti. 
    Giresun, Eynesil, Dereli, Piraziz, Bulancak, Görele, Çanakçı, Yağlıdere ve Espiye Ziraat Odası’nca ortak verilen ve bugün mahalli basında yeralan ilanlarda, TMO tarafından stokta bulunan fındıklarla ilgili üretici ve Türkiye’nin menfaatine yönelik bir politika izlendiğine dikkat çekildi.
    TMO depolarında bulunan 2008 ürünü eski fındıkların, Levant kalite 4,80-5,80 lira, Giresun kalite 5-6 liradan satışa çıkartarak, 40 gün gibi kısa bir süre içersinde yaklaşık 70 bin ton fındık sattığı ve 15 Ağustos 2011 tarihi itabarı ile satışlara son verildiği vurgulanan ilanda, şöyle denildi:
    “Dünya’da tarım ürünlerinde rekolteler düşük ise fiyatlar hep yüksek olmuştur. 2011 yılı Türkiye tahmini fındık rekoltesi 400-450 bin ton olarak gerçekleşeceği, yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır. 2011 yılı fındık hasadına başladığımız bu günlerde çiftçimiz, rekoltenin çok düşük olduğunu, kendi bahçesindeki üründen görmekte ve anlamaktadır. Fakat en önemlisi, serbest piyasa aktörlerinin, Toprak Mahsulleri Ofisi depolarında bulunan eski fındıkların stok yönetimi ve satış fiyatlarının nasıl olacağı konusundaki beklentileriydi.
    Toprak Mahsulleri Ofisi, fındık konusuna girdiği günden bugüne kadar geçen süre içersinde, bahsi geçen stok yönetimi ve satış fiyatı konusunda çok çok başarılı bir süreç izlemiş ve çiftçilerimizin beklentilerine olumlu katkıları olmuştur.
    Ofisin bu başarılı sürecinin arkasında duran, ofise güç ve çeşitli talimatlar vererek süreci destekleyen Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker’e, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Sayın Nurettin Canikli’ye, TMO Yönetim Kurulu’na, ilimizde bulunan ziraat odalarımıza kayıtlı yaklaşık 120 bin fındık üreticisi çiftçilerimiz adına teşekkür ediyoruz.”(CİHAN)

Bir Cevap Yazın