Gladyatör Arılar Yetiştiricilecek

1
755
Gladyatör Arılar Yetiştiricilecek

Bursa Orman Bölge Müdürü Arif Can, Bursa’da kestane ağaçlarında etkili olan ve rekolteyi etkileyen Gal arısı ile mücadele amacıyla 100 bin adet, gladyatör arı olarak da bilinen Torymus sinensis adı verilen Gal arısı yırtıcısı yetiştirip doğaya salacaklarını söyledi.

Bursa Orman Bölge Müdürü Arif Can, kestane sezonunun başlaması ile ‘Gal arılarının’ birçok kestane ağacını kuruttuğu iddialarının doğru olmadığını söyledi. Can, “Gal arıları ağaçları kurutmaz. Bulunduğu ağaçta üretimi yüzde 80 düşürebilir” diye konuştu. Kestaneye zarar veren bu arıların Türkiye’ye 2012 yılında İtalya’dan satın alınıp deniz yolu ile Yalova’ya getirilen fidelerin üzerinden girdiğini açıklayan Bursa Orman Bölge Müdürü Arif Can, şunları söyledi:

Advertisement

“Gal arıları geçen nisan ayında Yalova’ya bağlı Gacık Köyü’nde görüldü. Yalova’da bu arılarla mücadele etmesi için yetiştirilen ‘Torymus sinensis‘ adı verilen 20 bin gladyatör arıyı geçtiğimiz aylarda doğaya saldık. Benzer çalışmayı bu sene Bursa’da başlatıyoruz. Bu ay içerisinde veya önümüzdeki ayın başında kestane ağaçlarındaki Gal arılarından toplayıp, bunlardan 100 bin adet ‘Gal arısı yırtıcısı’ dediğimiz ‘gladyatör arı’ yetiştireceğiz. Bunları mayıs ayında doğaya salacağız. Böylece ağaçlarda sadece ürünün yetişmesini engelleyen Gal arısı ile etkili bir mücadele başlatmış olacağız.”

Bursa İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri, Yalova’da görülen gal arısından sonra, yakındaki Orhangazi ve Gemlik ilçelerinde önlem aldıklarını söyledi. Olası bir tehlikeye karşı Uludağ’ın etekleri ile Cumalıkızık Mahallesi’ne de gal arısı yırtıcısı saldıklarını açıklayan yetkililer bu aşamada Bursa’da bu arıların kestane üretimine zarar vermediğini ekledi.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın