Gökçeada’da “yeryüzü pazarı” kurulacak

0
1017
Gökçeada’da “yeryüzü pazarı” kurulacak

Gökçeada’da dibek kahvesi, badem kurabiyesi, kekik balı, zeytinyağı gibi yörenin geleneksel ürünlerinin satılacağı Earth Markets (yeryüzü pazarı) kurulacak.

 Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde, dibek kahvesi, badem kurabiyesi, kekik balı, zeytinyağı, sabun, kaşkaval peyniri, Ladolia zeytini gibi yörenin geleneksel ürünlerinin satılacağı Earth Markets (yeryüzü pazarı) kurulacak.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde yürütülen proje, Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmeye değer bulundu. Projenin koordinatörlüğünü yürüten Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aytaç ALTIN, yaptığı açıklamada, bu tarz faaliyetlerle adadaki alternatif turizm potansiyelinin ortaya çıkarılabileceğini söyledi.

ALTIN, dünyada 25 ülkeden 166 yavaş kentte (cittaslow) uygulanmaya başlayan yeryüzü pazarı uygulamasının, Türkiye’de yalnızca Foça’da faaliyete geçirildiğini belirterek, söz konusu projenin ikincisinin ise Gökçeada’da hayat bulacağını bildirdi.

Projenin amaçları hakkında bilgi veren Altın, şöyle konuştu:

“Bu projenin amaçlarından ilki, Cittaslow Gökçeada’ya gelen turistlerin konaklama sürelerini ve adanın turizmden elde ettiği geliri artırmak, turizm potansiyelinin harekete geçirilmesine katkı sağlamak. Yeryüzü pazarı, ‘slow food’ felsefesine uyan çiftçilerin uluslararası ağıdır. Yerel üretimi ve yerel ürünleri destekler. Burada güvenebileceğiniz kaliteli ürünleri, doğrudan üreticisinden satın alabilirsiniz. Yerel ekonomiyi destekleyen üreticiler ve tüketiciler için adil fiyatlar sağlar. İyi, temiz ve adil ürünler sunar. Yerel ürünleri, tüketiciye en kısa gıda zinciriyle ulaştırır.”

Gökçeada Belediyesinin de iştirakçisi olduğu projenin 1 yılda tamamlanmasının planlandığını anlatan Altın, bu süre sonunda Cittaslow felsefesine uygun olarak adaya has geleneksel ürünlerin satılabileceği, üreticiden doğrudan tüketiciye ulaşılabileceği adil bir pazar yerinin kurulacağını bildirdi.

Altın, pazarda dibek kahvesi, badem kurabiyesi, kekik balı, zeytinyağı, sabun, kaşkaval peyniri, Ladolia zeytini gibi yörenin geleneksel ürünlerinin bulunabileceğini kaydetti.

http://www.dunya.com/

Bir Cevap Yazın