Gölbaşı’nda çiftçilere organik tarım anlatıldı

0
1072
ankara gölbaşı organik tarım eğitimi

ANKARA -Ankara’nın Gölbaşı Belediyesi, Oyaca’da organik tarımı teşvik amacıyla bir toplantı düzenledi. Toplantıya davetli olarak Nazilli’de organik tarım konusunda çalışmalar yapan Pınar Kaftancıoğlu katıldı.

ankara gölbaşı organik tarım eğitimi

Oyaca Şehit Mükremin Başaran İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilen toplantıya Oyacalılar büyük ilgi gösterdi. İpek Hanım Çiftliği’nin kuruluş öyküsünü anlatan Pınar Kaftancıoğlu, 1998’den bugüne yaptıkları çalışmalardan örnekler verdi. Küçük bir sermaye ile yola çıktığını, bugün 400 dönümlük çiftliği ve 100’ü aşkın çalışanı ile ürettikleri organik ürünlerin Türkiye çapında müşterisi bulunduğunu belirten Kaftancıoğlu, organik tarımdan taviz verilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Kaftancıoğlu, Oyaca’da da incelemeler yaptıklarını ifade etti. Tarım ve hayvancılık alanında çalışmalar yapılan Oyaca’nın üzüm bağları açısından verimli toprağı olduğunu yaptıkları analiz sonucu belirlediklerini açıklayan Kaftancıoğlu, Oyacalıları el ele vermeye davet etti.

Nazillili çiftçi Sefer Erden, yaptıkları çalışmalarla ilgili katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Çiftliğin mamül ürünlerini yöneten Ganimet Göçmen; ekmek, yufka, un ve buğday sorumlusu Bilhan ve Zübeyde Çakır; yayla evleri sorumlusu Hursel Teyze de faaliyetleri ve misafirlerin beklentileri konusunda açıklamalarda bulundular.

(CİHAN)

Bir Cevap Yazın