Google “İnek Tanıma Sistemi” Geliştirdi

0
865
Google “İnek Tanıma Sistemi” Geliştirdi
Görsel: czFredie_ (Flickr)

Kendi kendine giden otomobiller, sürücüsüz otomobiller ya da daha doğru bir tanımla otonom sürüş yeteneğine sahip araçlar. Otomotiv sektöründeki oyuncuların kendi modellerini otonom hale getirme çalışmaları sürerken Google da kendi için yeni denebilece bir alan olan bu işe ilginç tasarımlı ve direksiyonu bile olmayan bir modelle katılmıştı.

Şu ana kadar üreticiler tarafından yapılan denemeler çoğunlukla şehir içi ya da şehirlerarası otobanlarda gerçekleştirilmişti. Hatta ABD’nin bazı eyaletlerinde, direksiyonun başında biri olması şartıyla araçların kendi başlarına gidebilmelerine izin çıkmıştı.Google “İnek Tanıma Sistemi” Geliştirdi

Ancak dünya sadece ana yollardan ibaret değil. Dünya üzerinde özellikle küçük ilçe ve kasabalar arasında ya da köyler arasında da çok sayıda yol bulunuyor. Ancak bol şeritli asfalt üzerinde görmeye başladığımız bu araçlar her ne kadar teknolojiden üst düzey faydalansalar da bu tip ara yollarla başetme konusunda sıkıntı yaşayabiliyor.

Google, bu durumun önüne geçmek için özel bir teknik geliştirdi ve 31 Mart 2015 tarihi itibariyle de ABD’de patentini aldı. Bir çeşit “inek tanıma sistemi” diyebileceğimiz bu teknoloji sayesinde sürücüsüz giden otomobilleri dar köy yollarında da görmek mümkün olacak. Sistem önüne çıkan farklı hayvanları algılamaya çalışırken yolun boş olup olmadığına göre ilerleyecek ya da duracak. Benzer bir sistemi Volvo, bisikletlileri algılayabilmek için geliştirmişti.

Bu teknolojinin yaygınlaşması elbette zaman isteyecektir. Ancak özellikle ara yollarda karşımıza çıkan koyun ve keçi sürülerindeki hayvanlara çarpma olaylarının önüne geçeceği de kesin gibi…

Kaynak: techinside.com

Bir Cevap Yazın