Görülmemiş Deprem, Görülmemiş Tsunami

0
1244

Tarsim A. Bülent BORATARSİM Genel Müdürü A. Bülent Bora, günümüz dünyasında doğal afet sıklığı ve şiddetinin giderek arttığını, artık sigortalı olmadan ekonomik bir faaliyette bulunmanın imkânsız olduğunu belirtti.

Japonya depremi ve akabinde yaşanan tsunami’nin tarım alanlarına ve tarımsal faaliyetlere de büyük bir darbe vurduğunun altını çizen Bora, ekonomik bir faaliyet olan bitkisel ve hayvansal üretimin sigortasız yapılmaması gerektiğini söyledi. Beş yıl önce kurulan TARSİM’in bu konuda çok ciddi bir çözüm olduğunu kanıtladığını ifade eden Bora, bu süre zarfında yaklaşık 11 Milyar TL değerinde tarımsal ürünü sigortaladıklarını ve çeşitli doğal afet risklerine karşı güvence sağladıklarını belirtti. Bora, “Sigorta yaptıran çiftçilerin içinde zarar görenlere yaklaşık 300 Milyon TL tazminat ödemesi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz, sistemi benimseyen üreticilerimiz her geçen gün daha fazla teveccüh gösteriyor, Devlet primlerin yarısını bazı sigortalarda da üçte ikisini ödüyor, bu büyük bir imkan, bütün çiftçilerimizi sigorta yaptırmaya davet ediyoruz” dedi.  Açık alandaki bitkisel üretimin yanında örtü altı veya seralarda da yapılan üretimin giderek arttığını, hayvancılığın tarımsal faaliyetlerin önemli bir kolu olduğunu ve ekonomik açıdan oldukça ciddi bir potansiyel taşıdığını belirten Tarsim Genel Müdürü A. Bülent Bora, tarımsal üretimin sürekliliğini sağlamak için üreticilerin gelirlerinin istikrara kavuşması, bunun içinde üreticilerin doğal afetler nedeniyle uğradıkları parasal kayıpları sigorta sistemi ile telafi etmeleri gerektiğini söyledi.

2011 yılı başından itibaren erkek besi sığırlarının da kapsama dahil edilmesi ile, çiftlik hayvanları yelpazesinin genişlediğini, tavuklar, hindiler, kültür balıkları, süt ve besi sığırlarının sigortalanabildiğini ve primlerin yarısının Devlet tarafından tarım bakanlığı bütçesinden ödendiğini vurgulayan Bora,  üreticiye destek odaklı bir anlayış benimsediklerinin altını çizerek, sigortalıların memnuniyetlerini yüksek düzeylere taşıyabilmek amacıyla, 7 gün 24 saat hizmet veren Tarsim Çağrı Merkezi aracılığı ile yapılan hasar ihbarları ile anında eksper ataması yapıldığını belirtti.

Ayrıntılı Bilgi İçin: Burcu ALTIN

Tel: 0216 444 08 09

Faks: 0216 322 00 93

www.tarsim.org.trburcu.altin@tarsim.org.tr

Bir Cevap Yazın