GÜBRETAŞ, bu yıl 2.4 milyar TL konsolide ciro hedefliyor

0
967
GÜBRETAŞ, bu yıl 1 milyon 600 bin ton satış ile 2.4 milyar TL konsolide ciroya ulaşmayı hedefliyor.
GÜBRETAŞ, bu yıl 1 milyon 600 bin ton satış ile 2.4 milyar TL konsolide ciroya ulaşmayı hedefliyor.

GÜBRETAŞ, bu yıl 1 milyon 600 bin ton satış ile 2.4 milyar TL konsolide ciroya ulaşmayı hedefliyor.

İSTANBUL – Türkiye’de öncü, dünyada markalaşmış dev bir şirket olmak vizyonuyla hareket eden Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi, (GÜBRETAŞ), bu yıl 1 milyon 600 bin ton satış ile 2.4 milyar TL konsolide ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Son iki yılda 1.5 milyon ton satış bandının üzerine yerleşerek iç pazardaki etkinliklerini güçlendirdiklerini söyleyen GÜBRETAŞ, Genel Müdürü Osman Balta, 2012’de 2 milyar 226 milyon 819 bin TL konsolide ciroya ulaştıklarını ve bir önceki yıla göre yüzde 45 artışla 189 milyon 788 bin TL konsolide kâr elde ettiklerini kaydetti. “60 yılı aşan köklü tecrübemizle, son 10 yılda her açıdan büyük bir başarı ivmesi yakaladık” diyen Balta, 2012’nin GÜBRETAŞ açısından 60’ıncı kuruluş yılı olması dolayısıyla ayrıca özel bir yıl olduğuna vurguladı. Çiftçilere ve bayilere yönelik iki büyük satış kampanyası da gerçekleştirdiklerini ifade eden Balta, “60’ıncı yıl anısına düzenlenen kampanyalara 81 ilimizden 1 milyon 100 binin üzerinde katılım oldu ve çok sayıda bayiye ve çiftçilerimize hediyeler dağıttık” dedi.

2013 yılı rakamlarının 2012’nin ilerisinde olacağına inandıklarını dile getiren Balta, 2013 yılı satış hedeflerini 1 milyon 600 bin ton olarak bütçelediklerini, konsolide ciro hedeflerinin de 2.4 milyar TL civarında olduğunu açıkladı. Balta, “Geçen yıl yayınlanan bir araştırmada, son beş yılda borsada en hızlı büyüyen şirketin GÜBRETAŞ olduğu açıklanmıştı. Biz de bu istikrarlı büyümemizi geleceğe taşımak için yeni atılımlarımızı da sürdürüyoruz. Amacımız Türkiye’de öncü, dünyada markalaşmış bir dev şirket olmak vizyonuyla yolumuza devam etmek” diye konuştu.

Eğitime destek için İskenderun ve Kocaeli’nde okul

Sosyal sorumluluk projelerine de imza attıklarını anlatan Balta, “Son 10 yılda yaptığımız yatırımlarla, Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında üst sıralara yükseldik. En büyük yatırımın Türkiye’nin geleceği için eğitime yapılan yatırımlar olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle sosyal sorumluluk algısıyla eğitim alanına olan desteklerimizi yoğunlaştırdık” dedi. İskenderun ve Kocaeli’nde birer ilkokul yaptırdıklarını aktaran Balta, “GÜBRETAŞ, 1954 yılında Türkiye’nin ilk kimyevi gübre tesislerini kurduğu Hatay’ın İskenderun ilçesine bu kez de yeni ve modern bir eğitim kurumu kazandırdı. 32 derslik ve 5 kattan oluşan, 960 öğrenci kapasiteli modern donanımlı bir okul inşa edildi. 7-8 ay gibi kısa bir sürede inşa edilen okulda 2013’ten itibaren eğitime başlandı” diye konuştu. Balta, Kocaeli’ne yaptırdıkları Başiskele GÜBRETAŞ İlköğretim Okulu’nun da 24 derslikten oluştuğunu ve 720 öğrenci kapasiteli okulun 2013 sonbaharında tamamlanarak bölge halkının hizmetine sunulacağını kaydetti. 2007’de başlattıkları uygulamayla ziraat fakültelerinde okuyan 137 öğrenciye üniversite eğitimleri boyunca her yıl eğitim bursu verdikleri bilgisini veren Balta, diğer yandan bilinçli tarımı yaygınlaştırmak amacıyla uzman ve çiftçi eğitim toplantılarını da sürdürdüklerini aktardı. Bu kapsamda sadece 2012 yılında, yaklaşık 2 bin noktada 150 bin çiftçiye eğitim verdiklerini belirten Balta, 10 bine yakın ziraat mühendisine de toprak analizi ve bitki besleme alanında eğitim seminerleri düzenlediklerini kaydetti.

2 bin 600 satış noktasına sahip

Türkiye genelinde kendilerine ait iki liman, beş lojistik merkez, yedi bölge satış müdürlüğü ve 2 bin 600 satış noktasıyla tarımsal üretimin yapıldığı her yere ulaştıklarını anlatan Osman Balta, ayrıca üç ilde laboratuvarlarının da bulunduğunu ifade etti. Balta, TÜRKAK tarafından akredite edilen Yarımca Laboratuvarı’nın, Tarım Bakanlığı’nın Türkiye’de ‘referans laboratuvar’ kabul ettiği iki laboratuvardan biri olduğunun altın çizdi. “2008 yılında İran’daki Razi Petrokimya tesislerini satın alarak Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımına imza attık” diyen Balta, 2010’da Raintrade Dış Ticaret AŞ iştirakini kuran Razi Petrokimya’nın, Temmuz 2012’de ise yıllık 116 bin ton fosforik asit üretimi yapan Arya Posphoric Co. firmasının hisselerini 15.5 milyon dolarlık satın almayla bünyesine kattığı bilgisini verdi. Ana faaliyet alanlarında istikrarlı yükselişlerini sürdürürken hem ana hissedarları Tarım Kredi Kooperatifleri ile hem de son yıllarda art arda kurulan ve her biri kendi sektöründe hızla büyüyen iştirak şirketleriyle güçlü bir sinerji sağladıklarını söyleyen Balta, “2002’den sonra dinamik bir yönetim anlayışıyla ciddi bir büyüme performansı yaşayarak, özellikle son 6-7 yıl önce 30-50 milyon TL civarındaki GÜBRETAŞ’ın piyasa değerini 1.5 milyar TL civarına çıkardık. Yüzde 15’ler civarında olan pazar payını da yüzde 30’a yükselttik” diye konuştu.

http://www.kobiden.com/

Bir Cevap Yazın