Güçlü hafıza için besin önerisi

0
588
hafizanizi guclendirin

Günümüzde yapılan birçok çalışma yetişkinlik döneminde beslenmenin bilişsel fonksiyonlara etkisini araştırıyor. Böylece erken iş toplantılarınız için sizi uyanık tutacak kahvaltı seçenekleri veya öğleden sonraki ara öğün için düşen konsantrasyonun…
Günümüzde yapılan birçok çalışma yetişkinlik döneminde beslenmenin bilişsel fonksiyonlara etkisini araştırıyor. Böylece erken iş toplantılarınız için sizi uyanık tutacak kahvaltı seçenekleri veya öğleden sonraki ara öğün için düşen konsantrasyonunuzu destekleyecek besinleri bulmayı hedefliyorlar. Çalışma sonuçları; sebze, meyve, tam tahıllar ve balık tüketiminin beyin fonksiyonlarını desteklediğini ve yaşa bağlı hafıza kaybını engellediğini gösteriyor.

Berryler/Kırmızı meyveler
cilek

 

Kırmızı meyveler, antioksidan etkinlik gösteren ve vücudumuzu yaşlanma etkilerine karşı koruyan antosiyaninlerle doludur. Bu güçlü fitokimyasallar lezzetli ve yenilebilir mor, kırmızı ve pembe renkli meyvelerde bulunur. 2012 yılında Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, haftada en az bir kase yabanmersini ve çilek yiyen kadınların hafızaları, nadir tüketenlere oranla 2,5 yıl daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle böğürtlen, frambuaz, yabanmersini, karadut veya çileği yoğurdunuza, yulafınıza, pankek veya muffin içine ilave edin veya bu meyvelerden oluşan süper lezzetli bir içecek hazırlayın.

Karalahana

Güçlü hafıza için besin önerisi

 

Karalahana

Güçlü hafıza için besin önerisi

Karalahana, beyninizde saat etkisi yaratır. Harvard Üniversitesi’nde, 13.000 kadın üzerinde yapılan ve 25 yıl takip edilen bir çalışmaya göre özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerin yüksek miktarda tüketimi, yaşa bağlı hafıza kayıplarını azaltıyor ve sebzelerin içinde en çok karalahana bu etkiyi gösteriyor. “Karalahanayı nasıl yiyebilirim?” diye düşünüyorsanız. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1/2 bardak suyla haşlayın üzerine sarımsaklı yoğurt ekleyin, salata olarak tüketebilirsiniz.

Somon

Güçlü hafıza için besin önerisi

Somon, yüksek oranda içerdiği Omega 3 yağ asitleri ile beyinde, nöronlar arası sinyal iletimini ve diğer hücrelerle iletişimi sağlar. Yapılan çalışmalar, yeterli Omega 3 tüketiminin hafızayı desteklediği kanıtlamıştır. Haftada en az 2 kez Omega 3 zengini yağlı balıkları tüketmek, hafızayı her zaman taze tutar. Fırında somon yanında, ufak boy haşlanmış patates ve yağsız ıspanak sote lezzetli bir öğün olacaktır.

haberdunya

Bir Cevap Yazın