Gül üreticilerinin yüzü gülmüyor

0
914
gül üreticilerinin yüzü gülmüyor

Yaklaşan 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle çiçek satıcılarının yurt dışından ithal ettikleri gül sera üreticilerini zora soktu.

Son iki yıldır Afrika ülkelerinden gelen güllerin özellikle İzmirli gül üreticilerinin yurt içi ihracat trendini sarstığını belirten gül üreticisi Cemil Sarıcı; “Afrika ülkeleri sektörü sekteye uğratmış durumda” diye konuştu.

İzmir’deki gül üreticileri, iple çekilen 14 Şubat Sevgililer Günü hazırlıklarını son iki yıldır buruk yaşadıklarını bildirdi. Uzun emekler sonrasında yetiştirdikleri güllerin piyasadaki yerini Afrika ülkelerinden gelen güllere bıraktığını ifade eden üreticiler, özel günlerin emeklerine yansımamasından dolayı üzgün olduklarını belirtti. İzmir’in Menderes ilçesinde 10 yıldır seracılık yapan Cemil Sarıcı, bir yıl boyunca bu anlamlı gün için çalıştıklarını ancak sarf ettikleri emeklerinin karşılığını alamadığını dile getirdi. 10 yıldır çiçekçilik yapan

Sarıcı; şöyle konuştu: “Güller çok hassas olduğu için bir bebek gibi bakım istiyor. Sıcak ve soğuk dengesini iyi ayarlamak gerekiyor. Bu da ihracat oranını etkiliyor. Örneğin kışın yapılan ihracat oranı yaz mevsimine göre gelir durumunu yarıya indiriyor. Son iki yıldır ise çiçeklerin az olmasından dolayı yurt dışından çiçek geliyor bu da bizi maddi anlamda etkiliyor. Hava şartlarının etkisi ile üretimin az olması ve fiyatların daha uygun olmasından dolayı çiçek satıcıları taleplerini yurt dışına yönlendirdi. Afrika ülkeleri özellikle sektörü sekteye uğratmış durumda.”

Gül üretiminde yaşanan sıkıntıya rağmen yurt içi ihracatlarını sürdürmeye devam ettiklerini aktaran Sarıcı; İstanbul, Ankara ve Samsun illerinin yurt içi üretimde liste başında yer aldığını aktardı.

HÜSRAN İÇİNDEYİZ

Ailece seracılık yaparak geçimlerini sağladıklarını anlatan Bahri Çitlik de 14 Şubat Sevgililer Günü’nü bu yıl hüsranla karşıladıklarını dile getirdi. Çitlik; 15 yıldır gül üreticiliği yaptığını anlatarak şunları söyledi: “Bu yıl karanfil üretimi başladı. Gül üretiminin özel üretimine onuncu aydan itibaren başlıyoruz. Çile çok çekiyoruz. Kışın don yapıyor. Zorluk çekiyoruz. Çiftçinin hakkını savunan bir yönetim mekanizmasının olmaması büyük bir sıkıntı oluşturuyor bizim için. Bu yıl 14 Şubat Sevgililer Günü bizim için hüsran. Ümitliydik. Yurt dışından yapılan ihracat bizi sıkıntıya sokuyor.”

zaman

Bir Cevap Yazın