Gül Üreticisine Destek Arttı

0
983
gül

Isparta’da gül çiftçisine verilen mazot gübre desteği, yüzde 102 artışla 6,90 liradan 14 liraya çıktı.
Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’inin karşılandığı Isparta’da, gül çiftçisine verilen mazot gübre desteği yüzde 102 artışla 6,90 liradan 14 liraya çıktı.
Isparta Valisi Vahdettin Özkan, yaptığı açıklamada, bölgenin spesifik ürünü olan yağlı gül bitkisinin kozmetik sanayinin önemli ham maddesi gül yağı ihtiyacını karşıladığı bildirdi. Gül üretiminin 2 bin 200 hektarlık alanda 10 bin aile tarafından yapıldığı anlatılan açıklamada, üretim sonunda elde edilen 1,5 ton gül yağı ve 4 ton gül konkretinden 15 milyon dolar elde edildiği kaydedildi.
Bu kapsamda dünyada ‘Türk Gül Yağı’ olarak bilinen Isparta gülü üretimini yapan çiftçilere daha önce 6,90 liralık mazot gübre desteği verildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu destekleme miktarı bu yıldan itibaren yüzde 102 artırılarak 14 liraya çıkarılmıştır. Yani bundan sonra yağlık gül bitkisi üreticisi bir dekardan 7,10 lira daha fazla destek alacaktır. Yapılan bu değişiklik gül üretiminin sürdürülmesine katkı sağlayacaktır. Destekten faydalanmak isteyenlerin 31 Aralık’a kadar il ve ilçe tarım müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Bir Cevap Yazın