Gümülcineli çiftçilere zeytin eğitimi verildi

0
916
Gümülcineli çiftçilere zeytin eğitimi verildi

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi ve Yunanistan’ın Kozlukebir Belediyesi iş birliği ile Gümülcine’den gelen çiftçilere zeytin yetiştiriciliği eğitimi verildi

Osmangazi Belediyesi, Uludağ Üniversitesi, Marmarabirlik ve Osmangazi Ziraat Odası’nın ortaklaşa düzenlediği panel ve uygulamalı eğitimde, Batı Trakya’dan gelen çiftçiler meyve sebze yetiştiriciliği ve zeytin üretimi eğitimi aldı. Bursa’daki 2 günlük eğitimden 9 çiftçi yararlandı. Çiftçilere sertifikaları Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar verdi.

Meyve yetiştiriciliği, toprak analizi ve ilaçlama eğitimi alan çiftçiler, ardından Marmarabirlik’i ziyaret etti. Burada yetkili eşliğinde fabrikayı gezen çiftçiler zeytinin işleme sürecini uygulamalı olarak gördü. Çiftçiler zeytinyağı üretimine de tanık oldu. Bursa’daki ikinci günlerinde ise uygulamalı eğitime geçen çiftçiler, Aksungur ve Dereçavuş köylerinde zeytin yetiştiricilerini ziyaret edip, ağaç budama ve gübreleme hakkında bilgi aldı.

Uygulamalı olarak ağaç budayan konuk çiftçiler, Dedeçavuş Kalkınma Kooperatifi’nde soğuk hava deposunu inceledi. Eğitimin tamamlanmasının ardından Osmangazi Belediyesi meclis salonunda düzenlenen törenle konuk çiftçilere sertifikaları verildi. Belediye Başkanı Mustafa Dündar, şunları kaydetti: “Artık Yunanistan’a döndüğünüzde daha bilinçli olmuş olacaksınız, bu kısa dönemde sunum ve uygulamalı ders gördünüz. Zeytin ve meyve üretiminin inceliklerini öğrendiniz. Umarım öğrendiklerinizi kendi bahçelerinizde uygularsınız.”

haber365

Bir Cevap Yazın