Gümüşhane’nin Cevizli Sironu, Sağlık Kaynağı

0
885
Gumushanenin-Cevizli-Sironu-Saglik-Kaynagi

Gümüşhane’nin meşhur yemeği Siron, vitamin ve omega 3 deposu cevizle birlikte sağlıklı bir yiyecek olarak sofralarda yer alıyor.

Türk mutfağının çeşit zenginliğinin yanı sıra damak tadına uygunluk yönünden olduğu kadar birçok yemek ve yiyecek türü ile sağlıklı beslenmenin örneklerinden olan ve ilin değişik yörelerinde farklı sunumlarıyla damak lezzetini yansıtan Siron yemeği Gümüşhane mutfağının köklü yemeklerinden biri olarak yaşatılıyor.

Kurutulmuş yufkadan yapılan Siron yemeği, düz bir tepsiye yan yana dizilip, süzme yoğurt su ile ezilerek ısınıncaya kadar pişirilir ve Sironun üzerine önce bu karışım daha sonra da eritilmiş tereyağı dökülür, onun da üzerine ceviz içi dökülerek servis yapılıyor.
Siron yemeğinin Gümüşhane mutfağında önemli bir yeri olduğunu söyleyen Emel Özgün, “Ninemizden ve annemizden gördüğümüz ve bizimde devam ettirdiğimiz bu yemek mutfağımızda 100 yılı aşkındır yapılmakta, bizde bu geleneği annelerimizden aldık çocuklarımıza aktaracağız.” dedi.

Sağlık açısından son derece önemli bir meyve olan ceviz milattan önce 7000’li yıllardan bu yana bilindiğini ve tüketildiğini kaydeden Özgün, cevizin antioksidan özelliğinin ve omega 3 gibi insan sağlığı açısından faydalı yağ asitlerini bünyesinde barındırması bakımından tüketilmesinin tavsiye edildiğini belirterek, cevizin sironla birlikte sunulmasının Gümüşhane’nin bu yemeğini sağlık için faydalı hale getirdiğini söyledi.

haber365

Bir Cevap Yazın