Güne hafif kahvaltıyla başlayın

0
740
Güne hafif kahvaltıyla başlayın

Bayramda yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarı yapıldı. Neler yapılması gerektiği anlatıldı.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü vatandaşlara beslenme konusunda uyararak önerilerde bulundu. Buna göre, bayramda sabah hafif bir kahvaltı ile güne başlanılması önerildi.

Advertisement

Bayram boyunca beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralandı:

– Bayramda fazlaca tüketilen ağır şerbetli tatlılar ve yağlı yiyecekler, sağlık problemleri yaşanmasına neden olabilmektedir. Bayramda yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli.

– Öğle yemeği az yağlı, düşük kalorili besinlerden seçilmelidir. Zeytinyağlı sebze yemekleri, salatalar iyi seçimler olabilir. Yanına ızgara, haşlama veya fırında pişirilmiş bir parça et, tavuk veya balık tercih edilebilir. Akşam yemeğinde ise daha hafif olan sebze yemekleri tercih edilmelidir.

– Sıcak günlere denk gelen Ramazan Bayramı’nda su tüketiminin de mutlaka 2-2,5 litre olması gerekmekte. Mümkün olduğunca bayram ziyaretlerine yürüyerek gidilmesi tercih edilmelidir.

– Çocukların bayram boyunca aşırı miktarda tükettiği tatlılar ve şekerler, hem kilo problemine yol açıyor hem de diş çürüklerine neden oluyor. Bu nedenle bu tür besinleri yasaklamak yerine çocuklar meyveli ve sütlü tatlılara yönlendirilmeli.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın