Güneş enerjisi fiyatları yüzde 26 düştü!

0
816
Güneş enerjisi fiyatları yüzde 26 düştü!

Güneş enerjisi fiyatları geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 26’lık bir düşüş gösterdi. Güneş enerjisi fiyatları konusunda yaşanan bu düşüş daha fazla tüketicinin temiz enerjiyi seçmesini sağladı.

Güneş enerjisi fiyatları düşüyor

Geliştirilen yeni teknolojiler, daha kolay ve daha verimli üretim, daha hızlı ve daha kolay kurulum gibi etkenler, güneş enerjisi maliyetlerini her sene düşürüyor. Özellikle 2017 yılı güneş enerjisi kurulum fiyatları konusunda oldukça güzel geçti. Fiyatlar geçtiğimiz seneye kıyasla ortalama yüzde 26’lık bir düşüş gösterdi. Bu durum son on yılda yaklaşık yüzde 80’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Güneş paneli üretim konusunda lider ülkelerden olan Çin’de ise yüzde 44’lük bir düşüş yaşandı. Ayrıca Çin’in yılı yeni 50 gigawatt’lık güneş enerjisi ile bitirmesi bekleniyor. Beklenen bu son kurulum kapasitesi bile, Japonya’nın tüm güneş enerjisi kapasitesinden bile daha fazla. Hindistan da Çin’e benzer bir şekilde fiyatlandırmada güncelleme gösterdi ve yatırımlarına devam ediyor.

Güneş enerjisi fiyatları yüzde 26 düştü!

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında azalan maliyetler, birçok ülkeyi fosil yakıtlardan ve nükleer enerjiden vazgeçmesini sağlıyor. Satın alma ve kurulum maliyetlerinde yaşanan düşüşler, tüketicilerin temiz ve ucuz enerji kaynağı olan güneş enerjisine daha fazla ilgi göstermesini sağlıyor.

Bir Cevap Yazın