Güneş ışığı olmadan sebze yetiştirmeyi başardılar

1
1638

Hollandalı bilim adamları, laboratuardaki güneşsiz ortamda sadece suni ışık kullanarak sebze ve değişik türlerde bitkiler yetiştirdi. Proje sayesinde çöller, buzullar ve hatta sığınaklar tarıma açılabilecek.
Hollanda’nın Den Bosch bölgesinde yer alan araştırma firması PlantLab’daki biyomühendisler, çiftçilik yapabilmek için güneş ışığı yerine güçlü LED lambalar kullandı. İleri teknoloji ürünü bir seraya benzeyen laboratuarda, 1 kilo domates yetiştirmek için sadece 1 litre su harcanıyor. Sıradan bir çiftlikte, bu miktarda ürün elde edebilmek için 60 litre su gerekiyor.
Kurumun yetkili isimlerinden Gertjan Meeuws, “Dünyanın yaşanabilir bir yer olmasını sürdürmek için biz de değişmek zorundayız. En az giderle en çok nasıl verim alınabilir, bunun çabasındayız. Doğal olan iyidir, ancak çok fazla doğal olan sonunda öldürücüdür” dedi. Meeuws, 140 bin nüfuslu Den Bosch’un günlük taze sebze ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini ifade etti.

Laboratuardaki kırmızı ve mavi LED ışıkları altında yeşil biber, patlıcan, domates, çilek, muz ve fesleğenler yetiştirilebiliyor. Gece ve gündüz saatlerini taklit edebilmek için ışıklar gerçek zamanlı olarak kapatılıp açılıyor. Su, ihtiyaç durumuna göre bitkilere damla damla veriliyor. Bitkiler 14 ayrı katmanda yetiştiriliyor. Laboratuarda, patates gibi yer kaplayacak ürünlere yer verilmemiş.
PlantLab’deki bilim adamları, yaptıkları çalışmaların gelecekte dünyada baş gösterebilecek gıda krizlerine çözüm olduğuna inanıyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre, dünyada yaklaşık 3 milyar insan ya aç ya da eksik besleniyor.

(CİHAN)

1 Yorum

Bir Cevap Yazın