Güneş Panellerinde Yeni Tasarım: Basılabilir Güneş Panelleri

0
960
Güneş Panellerinde Yeni Tasarım: Basılabilir Güneş Panelleri

Teknolojideki gelişmeler ile güneş panellerini tasarımında da değişim yaşanıyor. Newcastle Üniversitesi araştırmacıları plastikten güneş fayansları geliştirmeyi başardı.

Geleneksel silikon tabanlı güneş panellerinin maliyetinin yüksek olması, güneş enerjisinin kullanımının yaygınlaşmasındaki en önemli problemlerden biri. Peki bu Teknoloji daha ucuz hale getirilip ve daha yüksek bir verimlilikle üretebilseydi? Avustralya’daki Newcastle Üniversitesi’nden Paul Dastoor ve araştırma ekibi basılı güneş çözeltisi testlerinde son aşamaya gelmeyi başardılar.

Daha verimli, daha ucuz
Newcastle Üniversitesi, dünya üzerinde basılı güneş fayansı testlerinde, elektriği iletmek için elektronik mürekkep kullanan üç yerden sadece biri. Ağır ve onlarca milimetre kalınlığında olan sıradan güneş panellerinin aksine araştırma ekibinin basılabilir güneş fayansı, sadece 0.1 mm kalınlığında ve plastik film üzerine basıldığı için oldukça hafif özellikte. Baskı yapısında kola şişelerinde de kullanılan PET plastiğin seçilmesi, daha sağlam ve geri dönüştürülebilir bir özellik sağlıyor. Basılı fayanslar, düşük ışıkta sıradan güneş pillerinden daha iyi performans gösteriyor ve maliyetiyle de fosil yakıtlardan daha uygun.

Testler devam ediyor
Dastoor, basılı fayansların metrekare başına 7.42 dolardan daha düşük bir maliyetle basılacağını ve Tesla’nın güneş çatısından daha ucuza satılabileceğini belirtiyor. 100 metrekarelik bir alana kurulan güneş fayansların performansı ve dayanıklılığı halen test ediliyor. Testlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasıyla basılabilir güneş fayansların çatılarda göreve başlaması bekleniyor.

 

Kaynak: http://shiftdelete.net/basilabilir-gunes-fayanslari-gelistirildi-82075

Bir Cevap Yazın