Güneşlenirken nelere dikkat edilmeli?

0
796
Güneşlenirken nelere dikkat edilmeli?

Yaz tatiline çıkma planları yapanlara tavsiyelerde bulunan uzmanlar, kontrolsüz güneşlenmenin cilt yaşlanmasına, kırışıklıkları ve deri kanseri gibi olumsuzlukları da beraberinde getirebileceğini söyledi.

Yaz tatilinde güneş banyosu yapmayı sevenleri uyaran uzmanlar, güneşin yararlarının yanı sıra ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirebileceği uyarısında buldu. Güneşin olası zararlarını ve cildin nasıl korunması gerektiği konusunda bilgi veren Medikal Estetik Hekimi Dr. Mustafa Kemal Ataönder, konuyla ilgili şunları söyledi:

D vitamini kaynağı

“Güneş ışığı D vitamini üretimini uyarır ve ayrıca sedef gibi bazı deri hastalıkları üzerinde son derece faydalı bir etkisi vardır. Diğer yandan, kontrolsüz bir şekilde güneşlenmenin, başta cilt yaşlanması, kırışma, deri kanserleri ve hatta alerjik reaksiyonlar gibi bir dizi sorunları da beraberinde getirir. Bu sebeple bu tarz sorunlar yaşamak istemiyorsak, güneşten korunmak birincil kural.”

Cildinizi güneşten koruyun

“Cildin yaşlanma süreci, cilt katmanları olan dermis ve epidermisde gözlemlenir. Ayrıca cilt alt dokusundaki yağlanma ve hacim azalır, bu da genel esnekliğin de azalmasına neden olur. İşte güneş ışığı yani ultraviyole radyasyona maruz kalmak, ince ve ya derin kırışıklıkların artmasına, düzensiz pigmentasyon nedeniyle kahverengi ve kırmızı lekelerin çoğalmasını tetikler. Hemen herkes artık, öğle saatlerinde güneşe çıkmaması gerektiğini, kıyafet seçimlerini sentetik olmayan pamuklu ürünlerden yana kullanmaları gerektiğini biliyor. Ayrıca koruyucu yüksek faktörlü, içeriğinde parfüm gibi lekelenmeyi artıracak malzemeler olmayan güneş kremlerinin mutlaka kullanılması gerekiyor”

İHA |  Kaynak: TRT Türk

Bir Cevap Yazın