“Güneşten Ormanlar” projesi enerji üretmeye başladı

0
1053
"Güneşten Ormanlar" projesi enerji üretmeye başladı

Ege Orman Vakfı’nın İZKA’dan destek alarak hayata geçirdiği “Güneşten Ormanlar” projesi kapsamında 500 kilowatlık Güneş Enerji Sistemi’nin kurulum çalışmaları geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştı.

TEDAŞ Geçici Kabul Heyeti kurulumu tamamlanan Güneş Enerji Sistemi’nde gerekli incelemeleri yaparak projeyi onayladı. Üretilecek elektrik enerjisi için düğmeye heyetle birlikte basıldı ve enerji üretimi başladı. Menderes-Oğlananası’nda kiralanan arazide faaliyete geçen sistemle güneş enerjisinden üretilen elektrikten gelen gelirle yeni ormanlar oluşturulacak.

19 Haziran 2013 tarihinde başlayan Güneşten Ormanlar projesi kapsamında Menderes-Oğlananası’nda kiralanan arazide 12 ay sonunda Güneş Enerji Sistemi’nin kurulum çalışmaları tamamlandı. Ankara’dan gelen TEDAŞ Geçici Kabul Heyeti 500 kilowatlık Güneş Enerji Sistemi’nde gerekli incelemeleri yaptıktan sonra sistemin faaliyete geçmesi için onay verdi. Onayın ardından elektrik enerjisi üretimi başladı.

Merk Solar Enerji Çözümleri San. ve Tic. A.Ş. tarafından kurulum çalışması yapılan ve faaliyete geçen 500 kilowattlık Güneş Enerji Sistemi ile Ege Orman Vakfı, güneş enerjisinden 800.000 kilowatt gücünde elektrik enerjisi üretecek. Ege Orman Vakfı İktisadi İşletmesi Egevak’ın Proje Koordinatörü Kadir Bilgili; “Üretilen elektriğin bir bölümü ile Menderes-Oğlananası’nda bulunan 30 bin ağaçlık zeytinliğimizin tarımsal sulaması için kullanılan elektrik ihtiyacını karşılayıp ihtiyaç fazlası üretilen elektriği de Gediz Edaş’a satacağız. Sattığımız elektrik enerjisinden gelen gelirle doğaya her yıl yaklaşık 40 bin fidan kazandırarak güneşin ormanlarını kuracağız.” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

Bir Cevap Yazın