Güneydoğu İhracatı Rekor Kırdı

0
1029

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin, Ocak Ayı Bazında İhracatta Rekor Kırdığını Bildirdi.

Çıkmaz, yaptığı açıklamada ocak ayında Güneydoğu Anadolu bölgesinden yapılan ihracat rakamlarını değerlendirdi. Açıklamaya göre, bölgeden Ocak 2011’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 44,8 artışla 500 milyon 272 bin Dolar ihracat gerçekleştirildi. Ocak 2010’da ise 345 milyon 611 bin dolarlık ihracat yapılmıştı.

Gaziantep ile Cizre, Mardin, Kahramanmaraş, Malatya, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerini çatısı altında toplayan GAİB’den ocak ayında yapılan ihracatın yüzde 70,2’si Gaziantep’te kayda alındı. En fazla pay alan ikinci il Cizre ve üçüncü il Mardin oldu. İhracatta en fazla artışı ise yüzde 73,2 oranla Kahramanmaraş gösterdi.

Makine halısı, çimento ve toprak ürünleri, kimyevi maddeler ve mamuller, konfeksiyon ürünleri, polipropilen iplikler, dokuma ve örme kumaşlar sanayi ürünleri ihracatı içinde ilk sıraları aldı. Tarımsal ürünlerde ise buğday unu, bisküvi-pasta, kuru kayısı, kakaolu mamuller, makarna, şeker ve şeker mamulleri, bulgur ile bitkisel sıvı yağlar başı çekti.

Bölge ihracatının Ocak 2011 döneminde ülke gruplarına dağılımında ilk sıraya yüzde 57,2 pay ve toplam 286,2 milyon Dolar ile Orta Doğu ülkeleri aldı. İkinci sırada yüzde 21,6 pay ve toplam 108,3 milyon Dolar ihracat ile AB ülkeleri, üçüncü sırada yüzde 6,8 pay ve toplam 34 milyon Dolar ile Afrika ülkeleri geldi. Bu dönemde, bölgeden 134 ülkeye ihracat yapıldı. Ülkelere yönelik ihracatta ilk sırada Irak, İtalya ve Suriye yer aldı.

– ‘YIL SONUNDA 7,7 MİLYAR DOLARLIK HEDEFİMİZİ YAKALARIZ’-

GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, yaptığı değerlendirmede, birliklerinin Ocak 2011 döneminde yüzde 44,8 artışla 500,3 milyon dolarlık ihracatı kayda aldığını, Türkiye İhracatçılar Birliği kayıtlarına göre Türkiye’nin Ocak ayı ihracatının ise yüzde 22,7 artışla 9 milyar 655 milyon Dolar olduğuna işaret etti.

Çıkmaz, ‘Ayrıca, bölgemiz ihracatının yüzde 13,9’u diğer ihracatçı birlikleri adına kayda alınmıştır. Diğer birlikler adına kayda alınan bu miktar da eklenirse, bölgemiz ihracat değeri yaklaşık 580 milyon dolara ulaşmaktadır’ dedi.

Sanayi ve ticaret kenti Gaziantep’in Türkiye ihracatında ilk sıralarda yerini koruduğunu, 2011 yılında Gaziantep’in Türkiye ihracatında en çok ihracatın yapıldığı iller arasında 6. sırada bulunduğunu vurgulayan Çıkmaz, şunları kaydetti:

‘Bölge olarak 2011 yılına iyi bir başlangıç yaptık. Çok iyiyiz. Ocak ayı bazında ihracat artışında rekor kırdık. Bu, ekonominin krizden çıktığının en bariz göstergesidir. Bu yıl boyunca Türkiye’nin iki katı ihracat artışımızın devam edeceğine inanıyoruz. Bu artış oranlarıyla yıl sonunda koyduğumuz 7,5 milyar Dolar ihracat hedefine rahatlıkla ulaşırız.’

(ZEY-MRT-GZA) – GAZİANTEP (Anadolu Ajansı)

Haber Kaynağı: Haberler.Com – www.haberler.com

Bir Cevap Yazın