Hafızanızı güçlendirecek öneriler

0
871
hafizanizi_guclendirecek_oneriler

Bellek güçlüdür ama beş dakika önce arabayı koyduğunuz yeri hatırlamakla, çocukluk arkadaşlarınızın isimlerini hatırlama. 

Alkol
Eğer hafızanızı güçlendirmek istiyorsanız, alkol tüketimini kısıtlayın. Aşırı alkol tüketimi belleğiniz üzerinde derin etki bırakır.

Stres
Gerginlik, hafızanız için oldukça zararlıdır. Gergin kalmayın. Çıkın yürüyüş yapın, meditasyon yapın, kitap okuyun ve stresten uzaklaşın.

Detaylar
Zihin, televizyon, radyo ve internetten çok fazla bilgi alır ancak bunların hangisi gerçekten aklında tutmanız gereken bilgilerse, onları önemseyin ve belleğinizde hatırlatıcı birleşenler formülünü kullanın. Örneğin biriyle tanıştığınızda ismini hatırlamak için bir çağrışım bulun.

Çoklu görev
Bir yandan postalarınızı kontrol ederken, diğer yandan fatura ödemeye ve film seyretmeye çalışıyorsanız, detayları hatırlamamanız çok normaldir. Eğer bir bilgiyi hatırlamak istiyorsanız, ona konsantre olun.

Gruplayın
SSK ve TC kimlik numaranızı, Iban numarasını bir anda hatırlamak zor olabilir. 3-4 sayılık gruplar halinde ezberlerseniz, unutmazsınız.

Hatırlatmalar
Bütün bunları yaptınız ancak yine de iyi hatırlamıyorsanız, kendiniz için notlar oluşturun ve kendinize not bırakın. Böylece zihninizde çok fazla bilgiyi tutmak zorunda kalmazsınız.

haber365

Bir Cevap Yazın