Hal Yasası bekleneni veremedi, fiyatlar düşmedi

0
955
Hal Yasası bekleneni veremedi, fiyatlar düşmedi

DENİZLİ – Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu(TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk, halkın daha ucuz sebze ve meyve alması için çıkarılan Hal Yasası’nın bekleneni veremediğini, fiyatların düşmediğini söyledi.

Geçen yıl çıkarılan Hal Yasası’nın yeterli denetim yapılamadığı için bekleneni veremediğini sebze ve meyve fiyatları hallerin kontrolünden çıktığını belirten Öztürk, “Bu yasa çıkmadan önce ‘sebze ve meyve fiyatları yüzde 25 oranında düşecek’ denildi. Ama tam tersi oldu. Fiyatlar yüzde 25 arttı. Bu tür sıkıntıların yaşanmaması için ülkemizin tarım politikası, üretim planlaması olması lazım.” dedi.

Bu yaz domates, patates ver soğan fiyatlarının 5 liraya kadar çıkabileceğini öne süren Öztürk, “Sebze ve meyvede yaşanabilecek fiyat artışlarının yaklaşan Ramazan ayıyla ilgisi yok. Vatandaşın sofrasının olmazsa olmazı olan domatesi bu yıl tuta hastalığı vurdu. Dolayısıyla domates rekoltesi düşük, şu an itibariyle Domatesin haldeki kilo fiyatı 1 lira 50 kuruş satılıyor. Önümüzdeki aylarda bu fiyat 5 liraya kadar yükselebilir. Biz zamanında yetkilileri domatesteki tuta hastalığı konusunda uyardık. Ancak önlem alınmadı.” diye konuştu.

Halkın temel ihtiyaçlarından olan patates fiyatlarında da artış beklediklerini ileri süren Öztürk, “Geçen yıl patateste bolluk vardı. Bu yıl üretici patates ekimine fazla rağbet göstermedi. Bugün Ödemişte patatesin kilosu 1 liranın üzerinde. patatesin haldeki fiyatı bugün 1 lira 30 kuruş civarında. Patatesin vatandaşın sofrasına gelinceye kadar 3 lirayı geçeceğini tahmin ediyoruz. Soğanda da durum aynı bugün kilosu 1 lira olan soğan fiyatları önümüzdeki süreçte 3 liraya kadar çıkabilir. Sonuç olarak bunu üzülerek söylüyorum ancak halkın temel gıdaları olan domates, patates ve soğan fiyatları el yakacak.” şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Kaynak: www.haberler.com

Bir Cevap Yazın