Hamsi bolluğu fiyatı ‘böldü’

0
923
Hamsi-bollugu-fiyati-boldu

İzmit Balık Hali’nde Marmara ve Karadeniz’de yakalanan balıklarla tezgâhlar renklenirken, başta hamsi olmak üzere birçok balığın da fiyatı düştü. Özellikle şu sıralar bol miktarda çıkan hamsinin kilosu 10 liradan 5 liraya kadar geriledi.

Kocaeli’nin Karadeniz’e sahili olan Kefken ve Bağırganlı bölgelerindeki balıkçı limanlarından denize açılan tekneler ağları hamsiyle dolu olarak geri dönüyor. Bolluk nedeniyle iki gün önce kilosu 8 ile 10 lira arasında satılan hamsinin fiyatı 5 liraya düştü.

Balığın bollaşması nedeniyle tezgahların şenlendiğini söyleyen balıkçı Murat Şahin, “Sular soğumaya başlayınca Kararadeniz, İğneada ve Kefken’den bol miktarda hamsi gelmeye başladı. Şu an tezgâhlarımızda hamsi 5 ile 7 lira arasında satılıyor. Vatandaşlarımızda yoğun ilgi gösteriyor” diye konuştu.

İşte son fiyatlar
Kemal Bineklioğlu ise “Günlerdir buzhane hamsisi satan balıkçının yüzü güldü. Geçtiğimiz ay balık sezonunun en düşük ayıydı. Bugün tezgahlarda hamsi patlaması yaşanıyor. Kilosu 5 liraya, 7 liraya hamsi satıyoruz. Hem çok iri hem de çok lezzetli hamsi. Bu bolluğun devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.
İzmit Balık Hali’nde balıkların kilo fiyatları şöyle:
Hamsi: 5-7 lira, İstavrit: 10 lira, Mezgit: 7 lira, Tekir: 15 lira, Zargana: 10 lira, Barbun: 30 lira, Turna mezgit: 18-20 lira, Yerli somon: 15 lira.haber46

Bir Cevap Yazın