Hamside Sezon Erken Kapanıyor

0
869
Hamside Sezon Erken Kapanıyor

Piraziz Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, Karadeniz’de hamsi sezonunda sona gelindiğini belirtti.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kasım ayı ortalarında başlaması gereken hamside av sezonun Eylül ayında başladığını, bu nedenle de sezonun erken kapanacağını söyledi.

Özellikle Ekim ve Kasım aylarında Karadeniz’de bol miktarda hamsi avının gerçekleştiğine dikkat çeken Arslan,”Karadeniz’de bu sezon hamsi bereketi yaşandı. Balıkçı tekneleri tonlarca hamsi ile limanlara döndü. Karadeniz halkı adeta hamsiye doydu” dedi.

Arslan, erken başlayan hamsi avında sezonun Aralık ayı itibariyle bitmesini beklediklerini ifade ederek, “Normalde hamsi avı Kasım ayı ortalarında başlar, Mart’a kadar sürer. Ancak bu sezon hamsi avı Eylül ayı gibi çok erken bir dönemde başladı. Ekim ve Kasım aylarında da Karadeniz’de bol miktara hamsi avı gerçekleştirildi. Aşırı avlanma hamsi stoklarını azalttı. Hamsi aşırı avlanma ve havaların sıcak gitmesi nedeniyle daha soğuk sulara Rusya ve Gürcistan’a kaçtı. Yine erken başlayan avlanma sezonu nedeniyle hamsi gelişmedi. Tüm bu göstergeler bize bu sezon hamsi avının erken kapanacağını gösteriyor. Tahminlerimize göre Aralık ayı süresince hamsi tezgahlardaki yerini koruyacak. Ancak Ocak ayından itibaren hamsi kaybolacaktır” diye konuştu.

Tezgahlarda bulunan hamsilerin büyük kısmının Rusya ve Gürcistan’dan geldiğini vurgulayan Arslan, “Karadeniz’in Türk karasularında hamsi avı çok çok az miktarda yapılıyor. Hamsi sürüleri Rusya ve Gürcistan karasularında bulunuyor. Bazı Türk takımları ise hamsi sürülerinin peşinden giderek, buralarda hamsi avlıyor. Karadeniz’de tezgahlarda yeralan hamsilerin büyük kısmı Rusya ve Gürcistan’dan gelmekte” diye konuştu.

Arslan, Giresun’da balıkçı manav ve tezgahlarında hamsinin kilogramının 5 ila 10 lira arasında satıldığını sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın